Kis lépés egy hóembernek

Havazás a Marson

Először sikerült megfigyelni havazást a Földön kívül: a Phoenix űrszonda lézeres meteorológiai berendezése hulló hópelyheket érzékelt a Marson. A bolygó légkörében négy kilométeres magasságban úszó felhőkből származó havazás nagy szenzáció.

2008.10.29 17:45MTI

A hulló pelyhek nem érték el a felszínt, mert a bolygó légkörének alsó rétege nagyon száraz, ezért a jégkristályok esés közben elszublimáltak (szilárdból a folyékony halmazállapot kihagyásával gázzá alakultak).

A megfigyelés azért rendkívüli jelentőségű, mert magában hordozza a folyékony víz jelenlétének lehetőségét. A marsi tavasz beköszöntével emelkedik a hőmérséklet, ami megfelelő nyomásviszonyok esetén a megolvadó hóból átmenetileg folyékony vizet is eredményezhet.(A Marson uralkodó hőmérséklet-és nyomásviszonyok együttese miatt a víz általában csak fagyott és gáz halmazállapotban fordul elő.)

A szonda a következő lépésben a hó nyomait a felszínen keresi majd.

A Phoenix eddigi leletei ígéretesek: mészkő és egyéb olyan ásványok nyomaira bukkant, amelyek vkialakulásáho folyékony víz jelenléte szükséges.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.