Nemzetközi kutatócsoport is megerősítette
Az Archaeopteryx madár volt
Nemzetközi kutatócsoport is megerősítette, hogy a nagyjából 150 millió évvel ezelőtt élt Archaeopteryx valóban a madarak közé tartozott.
2013.05.31 03:29MTI
A sokak által a legkorábbi ismert madárként számon tartott Archaeopteryx rendszertani besorolását két évvel ezelőtt kérdőjelezték meg a Nature című tudományos folyóiratban írt tanulmányukban kínai paleontológusok egy késő jura időszakból származó, kisméretű madárszerű tollas dinoszaurusz, a Xiaotingia zhengi felfedezését követően. A kínai szakemberek akkori vizsgálatának eredményeként olyan evolúciós fa rajzolódott ki, amelyen az Archaeopteryx a madarak "unokatestvérének" tartott Deinonychosauria csoportba, a két lábon járó húsevők közé nyert besorolást.
Nem sokkal később ausztrál kutatók megismételték kínai kollégáik vizsgálatait, ugyanazt a filogenetikai (törzsfejlődéstani) módszert alkalmazva, csak sokkal részletesebb statisztikai elemzéseket végezve és arra jutottak, hogy az Archaeopteryxt mégis a madarak közé kell sorolni. A Belga Királyi Természettudományi Intézet által vezetett nemzetközi kutatócsoport most megerősítette ezt az eredményt, amelyet a Nature című folyóiratban tett közzé.
Az Archaeopteryx első komplett fosszíliája 150 éve, 1861-ben Bajorországban került elő. A százötvenmillió éve élt állat legfeljebb félméteres hosszúságra nőhetett, és egyaránt rendelkezett a hüllők és a madarak sajátosságaival. Széles, lekerekített végű szárnya volt, tollazata a mai madarakéhoz hasonlított, egyébként hüllőszerű volt éles fogakkal, hosszú csontos farokkal és három ujjal, amelyek meghajlott karomban végződtek.
A legújabb bizonyíték, amely alátámasztja, hogy az Archaeopteryxnek több közös jellemzője volt a madarakkal, mint a dinoszauruszokkal, egy eddig ismeretlen őshüllő - az Aurornis xui - épségben megmaradt csontvázának felfedezéséből ered. Az állat a közép és késő jura időszakban élt a kínai Liaoning tartomány területén, amely annak idején számos korai madárnak és tollas dinoszaurusznak adott otthont.
A belga Pascal Godefroit és munkatársai összevették az újonnan felfedezett dinoszaurusz fosszília és egy sor madár, illetve dinoszaurusz anatómiai jellegzetességeit, hogy kiderítsék azok milyen rokonságban álltak egymással. A vizsgálat egyértelműen kimutatta, hogy az Archaeopteryx a madarak közé tartozott.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
- 18:02 Trump pápaként? - AI-generált képpel és kijelentéseivel kavart vihart az amerikai elnök
- 16:01 Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06