Veszélyben vannak az állatok!

A globális felmelegedés legjobban a trópusi faunát sújtja

A jegesmedvéknek sem lesz könnyű, de a legjobban a trópusi állatfajok szenvedik meg a globális felmelegedést, mivel a nagy forróságban már pár fokos hőmérsékletemelkedés is kritikus lehet számukra - erre a megállapításra jutottak amerikai tudósok.

2008.05.06 19:03MTI

A legborúlátóbb becslések szerint a Föld átlaghőmérséklete akár 10 Celsius fokkal is nőhet a század végére. A sarkokon és a mérsékelt égöv alatt messze nem él annyi állatfaj, mint a forró égövön. 

Ezeknek a fajoknak a zöme már most is a hőmérsékleti tűréshatár szélén jár, annyira, hogy már a 2100-ra becsült csekély 3 Celsius fokos emelkedés is végzetes lehet számukra - jelentette ki Curtis Deutsch, a Kaliforniai Egyetem kutatója, aki munkatársaival az Amerikai Tudományos Akadémia közlönyében publikálta kutatási eredményeit. 

A tanulmány szerzői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mi lesz a sorsa a trópusi égöv alatt élő hidegvérű állatoknak a következő száz évben, ha bekövetkezik a megjósolt felmelegedés. Azért vizsgálták a hidegvérűeket - főként rovarokat, de békákat, gyíkokat és teknősöket is -, mert a melegvérűeknek több fortélyuk van a hőmérsékleti változások elleni védekezésre: hidegben vastag bundát növesztenek, melegben pedig egyszerűen levedlik a szőrüket. A hidegvérűek is árnyékot keresnek, amikor nagy a meleg, és a napon sütkéreznek, ha hűvösre fordul az idő, de egyébként kiszolgáltatottak. 

A tudósok szerint ha a felmelegedés alatt nem hagyják el természetes élőhelyüket, nagy valószínűséggel kipusztulás vár rájuk. A másik út, ha hideget keresve elvándorolnak a magaslatok felé, illetve a sarkok irányába, de az is elképzelhető, hogy a meleget jobban tűrő fajokhoz hasonulnak, és így élik túl a klímaváltozást. Az elvándorlás és a mutálódás ugyanakkor komoly következményekkel jár a trópusokon túl élő emberekre nézve: ugyanis ezek a rovarok fontos szerepet játszanak a mezőgazdasági növények beporzásában, és szerves anyagokat bontanak le, amelyek nélkülözhetetlenek más élőlények számára. 

- Úgy tűnik, hogy a klímaváltozás közvetlen hatása az általunk tanulmányozott élőlényekre nézve sokkal inkább az élőlények rugalmasságán, mint az élőhelyüket érintő hőmérséklet emelkedésen múlik - összegezte a kutatás tapasztalatait Joshua Tewksbury, a tanulmány társszerzője a Washington Egyetemről.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.