Sepp: az emberi gondolatokra szükség van

Kell-e tartanunk a gépektől?

Sepp Norbert közölte: arvostudomány, üzleti elemzések kezelése, ügyfélszolgálat: ezeken a területeken lehet használni a jövőben a mesterséges intelligenciát.

2012.02.02 22:30MTI

Az IBM Magyarország munkatársa a Watson elnevezésű algoritmus megvalósításáról, hasznosíthatóságáról beszélt az egyetem szakmai napján, a műszaki karon.
   
Elmondta: a Watsont Amerikában egy általános műveltségi vetélkedő keretében mutatták be, ahol a Mindent, vagy semmit sorozat két korábbi nyertesét verte meg. Ennek jelentősége abban rejlik, hogy a gépnek a megoldások megkereséséhez természetes nyelvet kellett használnia, ami csak az emberek speciális képességével kézenfekvő, a gép számára számos nehézséget rejt - magyarázta a szakember. Meg kell küzdenie például a nyelvi sajátosságokkal, mint a kétértelmű vagy többértelmű szavak, az azonos írásmóddal, de más jelentéssel bíró kifejezések, vagy például a szövegben ejtett helyesírási hibákkal.
   
Watson mindezeket megoldotta, sőt tudásának korlátait is ismeri, hiszen válaszadásából kitűnik, mennyire biztos a megoldás helyességében. Persze Watson sem tévedhetetlen, nem érti tökéletesen a természetes nyelvet, de bizonyos értelemben tisztában van vele - szögezte le Sepp Norbert.
   
Felvetődik a kérdés, kell-e ezentúl tartanunk a gépektől? Az IBM munkatársának véleménye szerint nem. A gép nem versenytársa, sokkal inkább hasznos asszisztense az embernek, de ettől még az emberi gondolatokra szükség van.
   
A mesterséges intelligencia - amennyiben egyre jobban érti a természetesen nyelvet - számos területen használható - folytatta előadását Sepp Norbert. A legkézenfekvőbb felhasználási terület az ügyfélszolgálat, ahol az asszisztens nem tud olyan gyorsan válaszokat adni, mint a gép. A másik nagy terület az üzleti világ: a szöveges gazdasági elemzésekben gyors és pontos lehet a "beszélő" algoritmus. A harmadik terület az orvostudomány: már meg is kezdték az orvosi diagnosztikában a mesterséges intelligencia alkalmazását.
   
Nagy segítség a mesterséges intelligencia a nem strukturált adatok kezelésében: ma a keletkező adatok nyolcvan százaléka szöveges tartalom, amit ha nem tudunk feldolgozni, rengeteg értékes adatot veszítünk - állapította meg Sepp Norbert.
   
Az  IBM által létrehozott algoritmusról Sepp Norbert nem árult el közelebbi információkat, a szoftver nem csak bonyolult, de titkos és jogvédelem alatt is áll - jelentette ki.
   

A mesterséges intelligencia lényege az, hogy képes felismeri a természetes nyelvet, az emberi értelemben vett "értelmesen" keresni a választ rá a rendelkezésre álló adatok között, kiválasztani a lehetséges válaszokat és priorizálni azokat a lehető legjobb megoldás szerint - összegezte Sepp Norbert.
   
A mesterséges intelligencia jövőjét feszegető tudósok kérdése már az: mikor lesz képes a gép érzelmeket kifejezni, például unatkozni, mikor ébred öntudatra? Nem tudjuk - zárta a gondolatsort az előadó.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.