Elveszítik a földönkívüli anyagdarabokat a kutatók

Állandó holdfogyatkozás a NASA laboratóriumaiban

Paul Martin, az Egyesült Államok űrhajózási hivatalának (NASA) belső főellenőre jelentésében azt állítja: nagyon laza a holdkőzet körüli fegyelem.

2011.12.13 08:59MTI

Kiderült, hogy félezer minta hiányzik holdkőzetből, meteoritból, kozmikus porból. Ezeket a hivatal tudósoknak adta kölcsön vizsgálódásra, ám akadt bőven kutató, aki sohasem tanulmányozta az anyagot, viszont elvesztette. A rekordot 18 mintával tartja valaki, ezeket egyetlen esztendő alatt - tavaly - hagyta el. A NASA nyilvántartása szerint összesen 517 kölcsönadott földönkívüli anyagdarab tűnt el 4 évtized alatt, 1970 és 2010 között.
   
Martin jelentésében azonban arra is rámutatott, hogy a NASA leltára pontatlan, messze nem követ minden követ. Az ellenőr szerint sokkal szigorúbban kellene a hivatalnak odafigyelnie a minták útjára, sorsára, és szükséges lenne évente leltározni, hogy ne legyen elkerülhető veszteség.
   
Az idei márciusi leltár alapján a NASA 140 ezer Hold-, 18 ezer meteor-, valamint 5 ezer üstökös- és kozmikuspormintáiból több mint 26 ezer van "kikölcsönözve" kutatóknál. Ahhoz, hogy az összes visszakerüljön, a NASA-nak meg kellene mozgatnia minden követ.
   
Hold-darabkája van egyébként mindegyik amerikai tagállamnak, továbbá 136 országnak - legalábbis kellene, hogy legyen. Még Richard Nixon elnök ajándékozott az amerikai Hold-missziók gyűjtéséből. A Holdat ugyan nem "hordták le", de 4 mázsányit hoztak belőle, mintegy 2200 kőzetdarabot. Egy ugyancsak idei év eleji "leltározás" kiderítette, hogy 10 amerikai tagállam és mintegy 90 ország nem tud elszámolni saját Hold-darabkájával.
   
A törvényi tilalom ellenére van feketepiaca is a Holdnak, és dollármilliókra tehető az "utcai" kőzetárfolyam. Hogy valódi-e az "anyag", azt a NASA különleges laboratóriumi vizsgálatokkal könnyedén kideríti. Ha a kő tartalmaz armalcolitet - ezt az ásványt a Holdon fedezték fel -, akkor "égből kapott", azaz valódi.
   
Az armalcolit elnevezés egyébként ARMstrong, ALdrin, COLlins nevek betűiből tevődik össze, a három űrhajóséból, akik először jártak - 1969-ben - a Holdon.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.