Lelkes természetBúvárok

Én meg delfinül tudok - amatőrök csevegnek az állatokkal

Egy skót-amerikai kutatás, amely a delfinek kommunikációját vizsgálja a lelkes természetbarátok segítségét is igénybe veszi a minél szélesebb körű adatfelvétel érdekében.

2011.12.12 09:50MTI

A nagyközönség egy-egy kutatási projektbe való bevonása igencsak kifizetődő lehet. Erről nemcsak csillagászok tehetnek tanúbizonyságot, hanem ezúttal a biológusok is.

A skóciai St. Andrews Egyetem és az amerikai Woods Hole Oceanográfiai Intézet Whale Project elnevezésű kutatása a cetek régiónként eltérő nyelvjárásait elemzi. Aki úgy dönt, hogy részt vesz a munkában, a Whale FM (Cet Rádió) elnevezésű honlapon kardszárnyú delfinek és hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfinek hangjait hallgathatja meg. Minden egyes hanghoz pontos helymeghatározás tartozik.

A hangmintát az önkéntesnek össze kell hasonlítania számos másikkal, és a leghasonlóbbhoz hozzárendelni.

A kutatók azt remélik, hogy több száz résztvevő véleményének tükrében tudják ellenőrizni az eddigi besorolási kategóriáikat - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.

A biológusok összességében képet akarnak kapni arról, mennyiben lehet a cetek hangjait dialektuscsoportokra osztani, ami közbülső nyelvi szintet képezne az egyes rajokon belüli kommunikáció és az említett fajok globális átlagnyelvezete között.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.