Terepjáró méretű lehetett

Három tonnás erszényes csontvázát tárták fel Ausztráliában

Terepjáró méretű erszényes, diprotodon csontvázát tárták fel Ausztráliában: a háromtonnás szörny kétmillió évvel ezelőtt élt az ötödik kontinensen, a mai Queensland területén.

2011.07.06 20:28MTI

A Diprotodon australis volt a Földön valaha élt legnagyobb ismert erszényes, amely Ausztráliában mintegy 2,5 millió évvel ezelőtt jelent meg, és 55 ezer éve halt ki. A tudósok szerint kihalását az első "bennszülöttek" betelepülése, esetleg az éghajlatváltozás okozta, de nem kizárt a két tényező együttes hatása sem - olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában.
   
Az orrszarvú méretű, vombatszerű, hatalmas növényevő állat marmagassága körülbelül 1,7 méter, tömege 1,5-2,5 tonna lehetett. Valószínűleg Ausztrália erdős-füves térségeiben élt, és olyan jellegű szőrzet boríthathatta, mint a lovakat, vagyis nem volt csupasz, mint az orrszarvúak. Hatalmas, agyarszerű metszőfogakkal rendelkezett, amelyeket feltehetően a gyökerek kiásására használt. Zápfogai pedig akkorák voltak, mint egy emberi ököl: ezek a növényi táplálék megőrlésére szolgáltak.
   
Viszonylag hosszú, a vombatéhoz hasonló lábain olyan tempóban mozoghatott, mint a mai tevék. A mellső lábain lévő karmok szintén a táplálék kiásására szolgálhattak. A legközelebbi ma élő rokona a vombat és a koala.
   
Sue Hand, az Új-Dél-Walesi Egyetem paleontológusprofesszora a gyakorlatilag teljes egészében fennmaradt csontvázat a legjelentősebb ausztrál prehistorikus felfedezések közé sorolta. "A diprotodonok legnagyobbika lehetett, a leghatalmasabb erszényes, amely bármely földrészen valaha is előfordult" - vélekedett Hand.
   
A Leichhardt-folyó környéke, ahol a gigantikus diprotodon előkerült, az óriásméretű prehistorikus állatok valóságos "kincsesbányájának" számít. A paleontológusok négy évtizede végeznek itt feltárásokat, és itt leltek az ausztrál megafauna olyan képviselőire, mint az óriáskenguru vagy a varánuszfélék családjába tartozó gigantikus gyík, a goanna.
   
A diprotodon fosszíliát egy goannafog "társaságában" találták, amelytől egykori gazdája akkor volt kénytelen megválni, miközben az óriás "vombat" földi maradványaiból lakmározott.
   
"A gyík túl nagy vehemenciával esett neki a diprotodon tetemnek, és beletörött a foga a csontba" - magyarázta Mike Archer, az Új-Dél-Walesi Egyetem professzora.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.