Óriási kamatemelés: külföldi elemzők pánikhangulatról beszélnek

Londoni elemzők szerint "kiérződik némi pánikhangulat" a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki, 3,00 százalékpontos kamatemeléséből.
2003.11.28 15:00, Forrás: MTI

Londoni befektetési banki vélemény szerint fel kellene adni a hivatalos árfolyamsávon belül kijelölt szűkebb sávcélt. Más feltörekvő piaci elemzői kommentár szerint "kiérződik némi pánikhangulat" a 3,00 százalékpontos magyarországi jegybanki kamatemelésből.

A Dresdner Bank londoni befektetési érdekeltsége (DrKW) által a pénteki magyarországi meredek kamatemelés után kiadott részletes kommentár szerint a szigorítás minden eddigi idei pénzügypolitikai döntésnél következetesebben felel meg az MNB pénzügypolitikai céljainak, köztük a 250-260 forintos euróárfolyamsáv tartásának.

A DrKW szerint ennek megállapítása azonban nem jelenti azt, hogy a Dresdner jó ötletnek tartja a szűkebb sáv fenntartását. A kommentár szerint a kijelölt hivatalos ingadozási sávon belüli szűkebb folyosóval, amelynek ráadásul a központi árfolyamparitása nem egyezik meg a teljes sávéval, az MNB csak összezavarta a piacot annak megítélésében, hogy a jegybank melyiket is tekinti a tényleges középparitásnak.

A DrKW szerint a megoldás az lenne, hogy a 250-260 forintos sávot a nemzeti bank felszámolja, a forintot hagyják gyengülni, az ebből eredő inflációs nyomást kamatemeléssel, a megnövekedett kamatköltségeket pedig a költségvetési kiadások visszafogásával ellensúlyozzák.

A Dresdner elemzői szerint jó oka volt annak, hogy az MNB eddig nem nyúlt a kamatszinthez, a pénteki 3,00 százalékpontos emelés ugyanis jövőre valószínűleg 60 milliárd forintos újabb terhet ró a költségvetésre. Ez vagy azt jelenti, hogy a kormány - csakúgy, mint 2003-ban - jövőre is túlszalad a deficitcélon, vagy azt, hogy jelentősen csökkenti a nem kamatjellegű kiadásokat.

Ez utóbbi azonban nem nagyon valószínű, vagyis a költségvetési politika a jelek szerint ismét túl laza lesz ahhoz, hogy összeegyeztethető legyen a pénzügypolitikai szigorral. E belső következetlenség miatt jó eséllyel a kamatemelés után is ki fog újulni a 250-260 forintos sávra nehezedő nyomás, és ezért is kellene ezzel a belső sávval felhagyni - áll a Dresdner pénteki londoni elemzésében.

Adam Slater, a Crédit Agricole Indosuez (CAI) bankcsoport londoni befektetési részlegének térségi elemzője - aki az államkötvény-aukció forintpiaci utóéletét kommentálva éppen előző nap figyelmeztetett egy azonnali jelentős kamatemelés kockázatára - pénteken, a kamatemelés után az MTI-nek szintén azt mondta: a fő kockázat most az, hogy esetleg még tovább kell emelni a kamatokat, mert a kormány nemigen segít költségvetési oldalról a belső kereslet visszafogásával, ráadásul nem érkezik elég tőke sem a folyómérleg-hiány finanszírozására.

Slater szerint az a tény, hogy az intézkedés bejelentése előtt alig egy órával az MNB elnöke egy interjúban még átmeneti jelenségnek nevezte a forint gyengeségét, jelzi, hogy a jegybankot "a piaci mozgások lökdösik". Mindez "kölcsönöz valamelyes pánikszagot" a bejelentett intézkedésnek - mondta.

Arra a kérdésre, hogy szerinte az MNB ezúttal miért nem ismét az államkötvény-piaci intervencióhoz folyamodott a kötvényhozamok csökkentése és a forint erősítése végett, a CAI londoni feltörekvő piaci elemzője azt mondta: az adósságpiaci beavatkozás nem volt túl hasznos, mert azt üzente a piacnak, hogy a bank vonakodik hozzányúlni a kamatokhoz, ami pedig a szokásos eszköz árfolyamgyengüléssel jellemzett helyzetekben. Ez valószínűleg arra késztette a piaci szereplőket, hogy még erősebben spekuláljanak a forint ellen, vagyis nem kizárt, hogy a kötvénypiaci intervenció fordítva sült el - mondta Slater.

Arra a kérdésre, hogy a magas kamat nem fojthatja-e meg a növekedést, ahogy lengyel kormányvélemények szerint a lengyel jegybank kamatpolitikája is tette Lengyelországban, az elemző azt mondta: ennek csak akkor van meg a veszélye, ha a magas kamat nagyon megerősíti a forintot, ami nem valószínű. Lengyelországban a kamatszigor idején drámaian erősödött a zloty, aminek óriási hatása volt a reálgazdasági tevékenységre - mondta.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Pánik hangulatot keltett a jegybanki kamatemelés

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.