Csütörtökön kezdte meg a szolgálatot a trónörökös

Hódító Vilmos (herceg) Falklandra feni a fogát?

A vitatott hovatartozású Falkland-szigeteken kezdett katonai szolgálatot csütörtökön Vilmos herceg, a brit uralkodó unokája. Kivezénylését az argentin kormány - amely területi igényt támaszt a dél-atlanti szigetcsoportra - provokatív döntésnek minősítette.

Vilmos és Kate a darweni Witten Country Parkba látogatott képgaléria

2012.02.03 09:29MTI

A 30 éves Vilmos herceg - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia, aki édesapja után a második a brit trónutódlási sorban - a brit királyi légierő (RAF) mentési-kutatási feladatokat ellátó helikopterpilótájaként szolgál, és alakulatával együtt érkezett csütörtökön a Falkland-szigetekre. A herceg hat hetet tölt az RAF Mount Pleasant nevű támaszpontján, amely a szigetek légterét őrzi.

Ez az anyaországtól legmesszebb működő brit légitámaszpont. A Nagy-Britanniától 13 ezer kilométerre fekvő szigetcsoportot, amely brit felségterület, Argentína régóta magának követeli. A szigeteket az argentin hadsereg 1982-ben rajtaütésszerűen megszállta, a brit hadsereg azonban visszaszerezte. A 74 napos háborúban 255 brit és 649 argentin katona esett el.

Vilmos nagybátyja, András yorki herceg, II. Erzsébet királynő másodszülött fia, Károly trónörökös öccse az 1982-es háborúban ugyancsak helikopterpilótaként éles bevetéseken vett részt. Jóllehet a brit-argentin kapcsolatok azóta normalizálódtak, a Falkland-szigetek körüli viszály azonban időről időre felizzik.

Vilmos herceg Katalin hercegnővel (Fotó: MTI - A galériához KATT a képre!)

A legújabb diplomáciai konfliktus két éve robbant ki, amikor Argentína hírét vette, hogy a britek olajfeltáró fúrásokra készülnek a szigetek körüli vizeken. A tét nem csekély: szakértői becslések szerint a Falkland-szigetek óceáni talapzata akár 60 milliárd hordónyi nyersolajkészletet is rejthet; ez vetekszik az északi-tengeri - már kimerülőben lévő - olajkinccsel. A feszültség a háború 30. évfordulójának közeledtével ismét erősödik, és Vilmos herceg falklandi szolgálata sem használt a kétoldalú viszonynak.

Az argentin külügyminisztérium Vilmos érkezésének előestéjén nyilatkozatban szólította fel a brit kormányt arra, hogy ne a szigetcsoporttal kapcsolatos viták felszításával próbálja elterelni a brit közvélemény figyelmét saját politikai döntéseiről.

Ez utalás volt arra, hogy a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció a békeidőben példátlan, 10 százalék feletti GDP-arányos államháztartási hiány leszorítása végett meredek kiadáscsökkentési programot indított. Ez súlyosan érinti a lakosság jelentős részét, különös tekintettel arra, hogy az előzetes adatok alapján a brit gazdaság ismét recesszióban van.

Az argentin kormány közleménye "kardcsörtetéssel" vádolta a brit kormányt, Vilmost pedig azzal, hogy "hódítóként" érkezik a Falkland-szigetekre.

London a hét elején bejelentette, hogy a Falkland-szigetekre küldi egyik legújabb és legkorszerűbb hadihajóját, de a brit közlemény szerint csupán rutinműveletről van szó. Argentína az év elején ismét megerősítette területi igényét a partjaitól 460 kilométerre keletre fekvő szigetekre, és felszólította Londont, hogy kezdjenek tárgyalásokat a mintegy háromezer lakosú terület hovatartozásáról.

Nagy-Britannia 1833-ban foglalta el a spanyolul Malvin-szigeteknek nevezett területet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.