Programajánló

Makovecz Imre "álomrajzait" mutatják be Gyulán

Imre álma címmel szombaton nyílik meg a Makovecz Imre grafikáinak másolataiból összeállított tárlat a gyulai Almásy-kastély Látogatóközpontban.

2016.08.04 00:30MTI

Liska András, az Erkel Ferenc Múzeum szakmai vezetője kifejtette: a kastély márciusi megnyitása óta ez lesz a harmadik időszaki kiállítás, ám az első képzőművészeti tárlat, az eddigiek ugyanis történelmi témájúak voltak.

Gubcsi Lajos, a tárlat főszervezője, a grafikák tulajdonosa harminckilenc munkát adott át a kastély üzemeltetőjének a szeptember 18-ig látogatható tárlatra, a rajzokat különleges eljárással, kézzel őrölt papírra nyomtatták.

Liska András elmondta: a képek nagy része nem megvalósult építmények vázlata, bár van olyan, amelyiken felismerhető például a makói hagymatikum (a Termál- és Gyógyfürdő) épülete. A legtöbb alkotás "a konkrét tervek és a fantáziavilág átmeneti terméke, valódi képzőművészeti alkotás" - fogalmazott.

A Makovecz Imre által kedvelt organikus építészeti stílus elemei, így például a honfoglalás kori motívumok, a palmettadíszek - amelyek építészeti alkotásain is megjelennek díszítőelemként - visszaköszönnek a rajzokon. Néhány kép pedig "kifejezetten organikus", fák gyökérzetét, növények leveleit ábrázolja rajtuk a mester - tette hozzá Liska András.

Az anyagot már másutt is láthatta a közönség.

Makovecz Imre (1935-2011) Kossuth-díjas építész, a magyar organikus építészet egyik képviselője, a Magyar Művészeti Akadémia alapítója, örökös tiszteleti elnöke volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.