A közönség is láthajta

20 ezer játékkockából épült fel a Zeneakadémia

Március 16-tól egy hónapon át a közönség is megtekintheti azt a Zeneakadémiát mintázó, 20 ezer játékkockából épült Lego-makettet, amelyet a Liszt-kukacok Akadémiája nevű gyerekprogramokhoz használ szemléltető eszközként az intézmény.

2014.03.14 14:48MTI
MTI

A makett bemutatóján részt vett Tom Norring, Dánia magyarországi nagykövete is, aki arról beszélt, hogy a zenét és a játékot a kreativitás fontossága köti össze.

A Liszt-kukacok Akadémiájának célja, hogy értő és fogékony közönséget neveljen, és a gyerekek játékos formában, kreativitásuk kihasználásával sajátítsák el a zenéhez kapcsolódó ismeretanyagot - hangoztatta Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója.

"Két korosztályt céloztunk meg az indulás pillanatában. A 6-10 éveseknek kiscsoportos foglalkozásokat tartunk az átriumban, ahol játékos formában ismerkedhetnek meg a zenével" - magyarázta Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora az MTI-nek.

Mint elmondta, a zenei foglalkozáson keresztül a gyerekek az építőjáték segítségével számos zenei ismeretanyagot sajátítanak el kreatív formában.

Megtanulják többek között, hogy mi az a koncertterem, mi a színpad és mi történik rajta, megismerhetik a hangszereket, megtanulhatják azok helyét, sőt, ők maguk rendezhetnek be egy komplett koncerttermet a muzsikus figurák elhelyezésével. A 10-15 éves korosztályt már a 400 fős kisteremben látják vendégül.

A programok minden alkalommal más-más témához kapcsolódnak, amelyek azonban szorosan kötődnek a diákok iskolai tanulmányaihoz. "A programok a matematika és zene, a sport és a zene, valamint az irodalom és a zene kapcsolatát mutatják be újszerű módon. A sporttal kapcsolatos foglalkozáson például megtudhatják, hogy milyen sportteljesítményt jelent egy zenész számára, ha virtuóz darabokat játszik" - fejtette ki a rektor.

Hozzátette: ezt a fajta módszert szeretnék a gimnazista és az egyetemista korúakra igényeire is kidolgozni, a korosztályoknak megfelelő formában és témákban. Az óriás-makett ötletgazdája a Liszt-kukacok Akadémiáját is alapító Fazekas Gergely zenetudós-tanár, aki évek óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ifjúsági programjainak felelőse.

A késői eklektika és az építészeti szecesszió stílusjegyeit magán viselő, 1907-ben átadott zenepalota évtizedes rekonstrukció után tavaly október 22-én nyitotta meg kapuit és alig fél évvel később készült el az épület óriás makettje is. Az építmény külön figyelmet szentel a Nagyterem másának, amelynek színpadán zenészfigurák muzsikálnak az elegáns publikum előtt.

A makett 120 munkaóra alatt, a kereskedelmi forgalomban is kapható elemekből készült el, a tubát például egy ivópohár és egy megafon házasításával készítette el az alkotó, Dóczy Balázs, aki egy építészeti tervezőprogramot használt az előkészületekhez az építés fázisait pedig speciális, úgynevezett time-lapse módszerrel dokumentálta.

A mozgóképes végeredmény a Zeneakadémia honlapján is megtekinthető. A makettet az intézmény jegyirodájának nyitvatartási idejében, illetve előadási napokon a koncertek előtt és a szünetben lehet megtekinteni.

MTI


Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.