A művésznő 85 éves volt

Elhunyt Déry Gabriella, az Operaház örökös tagja

Életének 85. évében hétfő reggel váratlanul elhunyt Déry Gabriella, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze.

2014.03.10 16:17MTI
MTI

A Magyar Állami Operaház Déry Gabriellát saját halottjának tekinti, temetéséről később intézkednek. Déry Gabriella Budafokon született.

A műfaj iránti érdeklődését nagyapjától, Déri Jenőtől, az Operaház meghatározó tenoristájától örökölte. Énekelni előbb magánúton László Gézától, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában Hoór-Tempis Erzsébettől tanult. Az Operaházban Erkel Hunyadi Lászlójában, Szilágyi Erzsébet szerepében debütált 1958-ban.

A sikeres bemutatkozást követően azonnal szerződtette a színház. Pályája kezdetén főként koloratúrszerepeket énekelt, de hamarosan áttért a drámai szoprán szerepkörre, és Takács Paula örökébe lépve az Operaház vezető drámai szopránja lett.

Korszerű, árnyalatokban gazdag szerepformálása különösen alkalmassá tette Richard Strauss hősnőinek (Tábornagyné, Ariadne) alakítására. Előadásaiban a töretlen szépségű, kiegyenlített hanganyag drámai előadói készséggel párosult - olvasható a Budapest Music Center Magyar Zenei Információs Központjának honlapján (info.bmc.hu).

Déry Gabriella hosszú pályája során kilenc Verdi-főszerep - Abigél (Nabucco), Violetta (Traviata), Leonora (A trubadúr, A végzet hatalma), Amelia (Amelia), Aida, Erzsébet királyné (Don Carlos), Desdemona (Otello), Alice (Falstaff) - mellett elénekelte a Tosca és a Turandot címszerepét is.

Richard Strauss hősnői éppúgy elfértek repertoárján, mint Händel Rodelindája. Vendégszerepelt Európa és Amerika több országában. Visszavonulása előtt karakterszerepeket alakított, melyek közül kiemelkedik a Háry János Császárnéja és az Albert Herring Lady Billowsa.

Pályafutásának 40. jubileumát a Bánk bán Gertudisaként ünnepelte - idézi fel közleményében az Operaház. Déry Gabriella számos elismerésben részesült: 1967-ben Liszt-díjat, 1971-ben Érdemes Művész címet, 1980-ben Kiváló Művész címet, 2005-ben a Magyar Állami Operaház Mesterművésze díjat és Kossuth-díjat kapott.

1990-ben az Operaház örökös tagja lett. Férjét, Jeszenszky Endre balettművészt 2008-ban veszítette el. Budán, az Orbán-hegyen élt, immár több évtizede.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.