Pityke őrmester, Auguszta, Orosz nyelvlecke

Kiállításon a hazai animációsfilm-gyártás története

A pécsi animációsfilm-készítés több mint három évtizedes történetét mutatja be egy kiállítás, amely pénteken nyílt a baranyai megyeszékhelyen.

2013.08.17 01:30MTI

Az Interaktív Design Labor által a Király utca 26. szám alatt berendezett tárlaton az érdeklődők tablók, fényképek segítségével a pécsi animációsfilm-gyártás főbb állomásait, eredményeit, kiemelkedő tehetségű munkatársait, a rajzok és technikai eszközök révén pedig a filmkészítés folyamatát ismerhetik meg.

A két hónapon át nyitva tartó kiállítás látogatói szemügyre vehetnek rajzoláshoz használt speciális asztalokat, kamerákat, egyebek mellett egy régi vágópultot is, a témában való elmélyüléshez pedig számítógépet használhatnak, valamint megtekinthetik Varga Csaba, Baksa Tamás, Pásztor Ágnes, Markó Nándor, Kismányoky Károly, Ficzek Ferenc, Szabó Sipos Tamás, Hernádi Tibor installációit.

A pécsi animációs műterem 1979-ben kezdte meg működését a Pannónia Filmstúdió vidéki műtermi hálózatának szervezése keretében. Az elmúlt több mint harminc évben a Pécsett dolgozó képzőművészek és filmesek olyan nagysikerű alkotások születésében működtek közre, mint a Pityke őrmester, az Auguszta, az Orosz nyelvlecke, a Trombi és a tűzmanó sorozat, a Kocka, a Valcer, a Mikulás és a varázsdomb, vagy a Sárkány és Papucs című egészestés rajzfilm.

A rendszerváltáskor a műteremből alakult meg a Funny Animációs Filmstudió Kft., amely a Pannónia Film Vállalat és a dolgozók, majd 1995-ben az alkalmazottak, illetve ügyvezetők tulajdonába került.

A cég az 1990-es években egyre inkább reklámfilmek és külföldi sorozatok készítésére kapott megbízást, a kétezres években azonban az erősödő árverseny és a megrendelések ebből következő visszaesése miatt ebből is kevesebb akadt.

A társaság 2006-től már csak energiaital-reklámfilmeket gyártott, 2012-ben elvesztette művészeti vezetőjét, Hernádi Tibort, és 2013 elején befejezte a rajzfilmgyártást.

A kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy a szervezők remélik: sikerül megőrizniük a pécsi animációsfilm-gyártás hagyományait, a tárlattal hozzájárulhatnak a filmtörténet e szegmensének oktatásához, és elősegíthetik későbbi megújulását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.