Alkony

Figuratív festményekből nyílt tárlat a debreceni MODEM-ben

A figuratív festészet nemzetközileg is ismert alkotóinak munkáiból nyílt kiállítás vasárnap Debrecenben, a MODEM - Modern és Kortárs Művészeti Központban. Az Alkony címet viselő tárlat az év egyik legjelentősebb képzőművészeti eseménye Magyarországon.

2012.10.11 07:44MTI

Az Alkony a világvégemítoszokat és a bizonytalanságot a festészet nyelvén tematizálja. A koncepció inspirációjaként Isaac Asimov 1941-ben írt Alkony című elbeszélése szolgált. Ez arról szól, hogy mi történne egy olyan bolygó lakosaival, amely eddig csak a napsütést ismerte, ha hirtelen sötétség borulna rájuk.

A tárlat napjaink legnevesebb festőinek, a figuratív festészet nemzetközi sztárjainak munkáit hozza egy fedél alá, ráadásul az alkotók többsége még sohasem állított ki hazánkban. Így minden esély megvan arra, hogy az Alkony nagy visszhangot keltsen, és 2012 kiemelt kiállításává váljon Magyarországon. A tárlat februárban utazik tovább Prágába - közölte Kukla Krisztián, a MODEM igazgatója az MTI-vel.

Ismertetése szerint a 2009-es Messiások óta nem volt ilyen nagy jelentőségű nemzetközi kiállítás a MODEM-ben: a tárlaton 28 művész 106 festménye tekinthető meg. A kiállításra a világ minden tájáról, összesen kilenc országból, félszáz galériából és magángyűjtőtől érkeztek alkotások. A MODEM kölcsönöz képeket például a londoni White Cube Galériától, az Eigen and Art Leipzig/Berlin magángalériától és a Los Angeles-i Mihai Nicodim Galériától.

A kiállító művészek között van Ellen Altfest, Karin Mamma Andersson, Hernan Bas, Marius Bercea, Bodoni Zsolt, Oliver Clegg, Martin Eder, Nicole Eisenman, Tim Eitel, Adrian Ghenie, Cantemir Hausi, Chantal Joffe, Victor Man, Justin Mortimer, Ryan Mosley, Ahmad Moualla, Daniel Pitín, Vitalij Pusnitszkij, Neo Rauch, Daniel Richter, Serban Savu, David Schnell, Mircea Suciu, Szűcs Attila, Alexander Tinei, Caroline Walker, Matthias Weischer és Hugo Wilson.

Az Alkony kurátora Jane Neal független művészetkritikus az Egyesült Királyságból. A kiállítás megnyitójával egy időben, a kurátor tanulmányával jelent meg az Alkony reprezentatív katalógusa is.

Az egyedülálló művészeti projekt egyéves szervezőmunka eredményeként jött létre, és februárban utazik is tovább Prágába, a Rudolfinum Galériába - mondta Kukla Krisztián.

Hozzátette: az anyagban a figuratív festészet valódi nemzetközi sztárjai szerepelnek. A sztármezőny egyik legnagyobb alakja Neo Rauch, a világhírű Új Lipcsei Iskolához tartozó festőművész, akinek hatalmas vásznain keveredik a szürrealizmus hagyománya a pop-arttal és a szocreállal. Volt már egyéni kiállítása New Yorkban és Münchenben.

Az Alkony című tárlaton Rauch egyik festményének a legnagyobb a biztosítási értéke, 720 ezer euró (mintegy 200 millió forint), a kiállított képek biztosítási összértéke pedig meghaladja a másfél milliárd forintot - jegyezte meg a MODEM igazgatója.

Az Alkony című kiállítás február 3-ig látható a debreceni MODEM-ben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.