Zalaegerszegen

Rekonstrukciós munkák Göcseji Múzeumban

Múzeumpedagógiai oktatóteret, látványtárt, a szobor-, a fotógyűjtemény és a történelmi-dokumentumok számára tanulmányi raktárakat hoznak létre Zalaegerszegen a Göcseji Múzeumban.

2012.10.09 18:45MTI

A rekonstrukciós munkákra, amely a múzeum történetében az eddigi legnagyobb fejlesztésnek számít, 94 millió forintot meghaladó európai uniós támogatást nyert el a zalaegerszegi intézmény.

A mintegy 400 négyzetméteres épületrész felújításával modern oktatóbázist hoznak létre, és lehetőség nyílik arra, hogy a látogatók számára közkinccsé tegyék az eddig raktárakban őrzött műtárgyakat - fogalmazott Varju András műtárgyvédelmi és műszaki osztályvezető.

A földszinten a legmodernebb technikai eszközökkel, számítógépparkkal felszerelt múzeumi oktatóteret hoznak létre, információs pontokat alakítanak ki. A médiatérben interaktív táblákat helyeznek el, biztosítják az adathalmazhoz való hozzáférést és lehetőség nyílik a múzeumi digitális tudományos feldolgozások távoli elérésére, közcélú használatára.

Az oktatóteremből nyílnak a látványraktárak, ahol az oktatás alapját képező dokumentumokat helyezik el. A szobortárban Kisfaludy-Stróbl Zsigmond hagyatékát, Zala György és Németh János ritkábban látott alkotásait, a múzeum tulajdonában lévő barokk faszobrokat, vegyes kisplasztikákat állítanak ki. A stíltárban a művészettörténeti és iparművészeti interaktív oktatóanyagok, az iparművészeti gyűjtemény bútorai, dísztárgyai kapnak helyet. A földszinti látványtár-rendszerhez fog tartozni a képeslapgyűjteményt, politikai plakátokat, iskolatörténeti dokumentumokat bemutató papírtár. A fotózás történetét dokumentáló korabeli fotók, régi fényképezőgépek számára külön fotótárt alakítanak ki.

Az emeleten néprajzi és régészetei oktatótermeket rendeznek be; az etnotárban a népművészetei tárgyakat, textíliákat, pásztorfaragásokat, üvegedényeket állítanak ki. A techtárban a gyerekek másolatokat készíthetnek a régészeti leletekről, és belekóstolhatnak a népművészet rejtelmeibe, kipróbálhatják a fafaragást, a zalai néphagyományokra épülő kézművességet.

Bemutathatóvá teszik a gyűjtemény gyermekjáték darabjait is, az eredeti tárgyakból, társasjátékokról másolatok készülnek, így a gyerekek a gyakorlatban is kipróbálhatják a régi idők játékait - sorolta Varju András. A tervek között szerepel az épület akadálymentesítése, így a rekonstrukciót követően lifttel is elérhetők lesznek a múzeum kiállításai.

A műemléki védettség alatt álló, reneszánsz építészeti elemeket hordozó eklektikus épületet 1890-ben emelték. Az eredeti tervek szerint lakóháznak épült, majd néhány év múlva a takarékpénztárnak, különböző városi hivataloknak, irodáknak adott helyet. A Göcseji Múzeum gyűjteményei 1970-ben kerültek az épületbe, három-négy év múlva pedig kialakították a raktárakat, restaurátorműhelyeket, kiállítóteret, majd évtizedeken át nem történt jelentősebb felújítás az intézményben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.