Politikai életrajz

Göncz Árpádról írt könyvet egy dél-koreai politológus

Bemutatták Dae Soon Kim dél-koreai politológus Göncz Árpád - politikai életrajz című könyvét csütörtökön Budapesten.

2012.04.26 18:23MTI

A szerző Dél-Koreában elvégezte a magyar szakot, majd tanulmányait az ELTE-n és a glasgow-i egyetemen folytatta, utóbbi intézményben szerzett doktori fokozatot Göncz Árpád volt államfő életrajzából.
   
A Scolar Kiadó gondozásában és a Nyílt Társadalom Intézet támogatásával megjelent 300 oldalas könyv kapcsán Rainer M. János történész, aki az utószót írta, azt mondta: a szerző hangvételét és a téma megközelítési módját egyszerre határozza meg a távol-keleti, a magyar és a brit kultúra.
   
Szólt arról, hogy az első rész bemutatja Göncz Árpád politikai nézeteinek kialakulását, majd "az ember és a köztársasági elnöki intézmény találkozása" következik, melynek során a politikailag érett embernek "ki kellett találnia" magát a posztot. Ennek is betudható, hogy a köztársasági elnöki pozíció betöltése az első három-négy évben konfliktustörténet volt - tette hozzá.
   
Rainer M. János utalt arra, hogy a politikusi fejlődésrajzban politikai eszméket tárgyal a szerző, az emberi személyiség megannyi alkotóelemeiről azonban már nem esik szó. Göncz Árpád fiatal kora után politikai álmai "messze a szemhatáron túl kerültek", élete java részét fordítóként töltötte, de ezt a szerző periferikusan kezeli, a politikai életrajz műfajának megfelelően - állapította meg.
   
Szólt arról is, hogy a szerző a könyvet a nemzetközi tudományosságnak írta, ennek megfelelően angolul is megjelenik majd, mivel a nyugati demokráciákat érdekli a magyarországi átalakulás, benne a végrehajtó és a köztársasági elnöki hatalom "tantörténete".
   
Annak a véleményének is hangot adott, hogy Göncz Árpád "a magyar demokratikus átalakulás szimbolikus alakja", aki "soha nem vált igazán politikussá", mert meg tudott maradni a politikai élet és civil szféra határán.
   
Gombár Csaba politológus a könyv kapcsán - amelyhez Václav Havel volt cseh elnök a halála előtt néhány nappal írta meg az előszót tavaly decemberben - rámutatott: Göncz Árpád az SZDSZ-ből került a köztársasági elnöki posztra, amit ellenfelei felróttak neki. A volt államfő a pártállami időkben is hitt a demokratikus szocializmusban, bár ez utóbbi létezését sokan kétségbe vonták - említette meg.

Kitért arra, hogy Göncz Árpád "plebejus demokrata" és civil politikus volt, aki elnöki pályafutása alatt, ha erkölcsi meggyőződése szembekerült a politikával, mindig az előbbi mellett döntött. Felhívta a figyelmet: Dae Soon Kim a jogi szövegeket is megfelelő alapossággal elemzi a kötetben, beleértve egyebek mellett az Alkotmánybíróság határozatait.
   
Gombár Csaba úgy vélekedett, ahhoz, hogy Göncz Árpád elvállalja a köztársasági elnöki tisztséget, "emberi bátorság kellett", előéletéből - börtön, üldöztetés, háttérbe szorítás - kiindulva. Emlékeztetett arra is, hogy a köztársasági elnökök közül többnek lett tragikus sorsa a magyar történelemben.
   
Göncz Árpád köztársasági elnöki pozícióját úgy értékelte: "Hál' istennek nem volt tekintélyes politikus", mert "a tekintélyben mindig benne van egyfajta fenyegetés", a demokrácia működéséhez viszont Gombár Csaba véleménye szerint nem tekintély kell, hanem bizalom.
   
Dae Soon Kim elmondta, Dél-Koreában tanárain keresztül ismerte meg a magyar kultúrát. Beszélt arról is, hogy a demokráciához való viszonyulás köti össze Göncz Árpádot és a koreai haladó politikai erőket.
  
A könyvbemutatón megjelent Göncz Zsuzsa, Göncz Árpád felesége is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.