Február 23. és március 31. között

Frankofónok támadják be Budapestet

Kilenc frankofón ország budapesti képviselete fogott össze, hogy bemutassa a legújabb belga, bolgár, burkina fasói, egyiptomi, francia, kanadai, libanoni, marokkói, román, svájci és tunéziai filmeket Budapesten és öt nagyvárosban február 23. és március 31. között.

2012.02.17 12:58ma.hu

A sajtótájékoztató alkalmával Julien Couzy, a Budapesti Francia Intézet igazgatóhelyettese elmondta, hogy a filmnapok tavalyi sikere arra sarkallta a szervezőket, hogy folytassák a közös munkát. A rendezvény célja, hogy a frankofón filmművészet gazdagságát bemutassa különböző filmes műfajokon és a legtehetségesebb rendezők filmjein keresztül. Az idei fesztivál még ambíciózusabb tervet valósított meg: 23 olyan filmet mutat be, amelyet magyar közönség még nem látott, és amelynek többsége 2011-nél nem régebbi. Ráadásul a filmválogatásból nyolc eljut Szegedre, Szolnokra, Debrecenbe, Pécsre és Miskolcra is – tovább bővítve a frankofón kultúrára nyitott mozirajongók táborát.

A mustra meghatározó részét képviselik a dokumentumfilmek, a valós történeteken alapuló játék-, és animációs filmek a jelen történéseiről, különösképp az arab tavaszról. Az afrikai kontinensen 2011-ben zajlott megmozdulások arra ösztönözték a szervezőket, hogy kiemelt figyelmet szenteljenek a régió filmes alkotásainak, amelyek a politikai változások előszeleként vagy éppen a helyszínről jelentve tanúskodnak az ott történtekről.

Az esemény alkalmat ad arra is, hogy a magyar fül számára olykor idegenül hangzó Frankofónia fogalma nagyobb hangsúlyt kapjon. A Frankofónia nem más, mint azon országok közössége, amelyek kulturális és nyelvi sokszínűségüket megtartva a francia nyelvet is használják mindennapjaikban.

Rosemonde Roussey, a Budapesti Francia Intézet audiovizuális referense hozzátette, hogy az idei programba két szekció is beépült: az Arab Tavasz és a különleges vetítések. A filmek kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy lehetőség szerint nemzetközi fesztiválokra beválogatott friss alkotások legyenek (The Artist, Avé, Bordélyház, Illegális, Polisse, Tahrir 2011, Többé már nem félünk) vagy készítőik a frankofón rendezők új generációját képviseljék (Sébastien Pilote: Az eladó, Saint Pierre Yameogo: Bayira, a haza, Pascal Rabate: Kapás van).

Az Arab Tavasz szekció egy tunéziai és hat egyiptomi filmen keresztül igyekszik bemutatni a forradalom kibontakozását a két országban, külön figyelmet szentelve Khaled Youssef egyiptomi rendezőnek, akinek négy filmjét is láthatja a közönség. A Különleges vetítések keretében az Esti mesék c. francia 3D-s animációs film és a meglepetés film tartogatatnak izgalmas pillanatokat a nézők számára.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.