Kadhafi harcképessége egyre korlátozottabb

Rasmussen: a NATO sikeres Líbiában

A NATO főtitkára szerint a szövetség katonai bevetése Líbiában eddig sikeresnek mondható, sikerült jelentősen korlátozni Moammer Kadhafi rendszerének harcképességét.

2011.05.19 14:57MTI

"A NATO továbbra is nyomást fog gyakorolni Kadhafi katonai erőire. Három fő célunk van: megállítani Kadhafi erőinek a civil lakosság elleni támadásait, visszakényszeríteni ezeket az erőket a laktanyákba és biztosítani a harcok által érintett régiókba irányuló humanitárius segélyeket" - jelentette ki Anders Fogh Rasmussen csütörtökön Pozsonyban, miután fogadta Ivan Gasparovic szlovák államfő.
   
Rasmussennek meggyőződése, hogy a Kadhafi-rendszer egyre inkább elszigetelődik. A főtitkár szerint a NATO harci repülőgépei több mint 7000 berepülést hajtottak végre Líbia légterébe, s ezek mintegy felét légitámadások tették ki. Rasmussen ugyanakkor úgy látja, hogy a líbiai helyzetnek "nincs katonai megoldása", s ezért politikai tárgyalásokra van szükség annak érdekében, hogy a líbiai lakosság a saját kezébe vegye sorsa irányítását.
   
A NATO főtitkára egynapos pozsonyi látogatása során találkozott Iveta Radicová kormányfővel is, akivel legfőképpen azt vitatták meg, hogyan tudja Szlovákia teljesíteni kötelezettségvállalásait a NATO működésének finanszírozása terén.
   
"Biztosítottam a főtitkárt arról, hogy a Szlovák Köztársaság kész elfogadni katonai erői korszerűsítésének és átszervezésének stratégiáját" - mondta Radicová a találkozó után újságíróknak.
   
"Feltétlenül reagálnunk kell a 21. század modernizációs törekvéseire, de arra is szükség van, hogy a forrásokat a lehető leghatékonyabban használjuk fel" - szögezte le a miniszterelnök. Hangsúlyozta: Szlovákia kész teljesíteni kötelezettségvállalásait, de ugyanakkor meg kell küzdenie a nemzetközi gazdasági válság következményeivel is.
   
Rasmussen méltatta Szlovákia afganisztáni szerepvállalását, s azt mondta: a szlovák katonák jó munkát végeznek. Kedvezően értékelte Szlovákia bekapcsolódását is a NATO korszerűsítésébe.
   
Mindkét találkozón elhangzott: Szlovákia jelenleg kevesebb pénzt fordít hadseregének fenntartására és korszerűsítésére, mint a költségvetés két százaléka, amire kötelezettséget vállalt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.