Pakisztáni hírszerzés szerint nem kétséges

A CIA embere a kétszeres gyilkossággal vádolt amerikai?

Titokban a Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) dolgozott az az amerikai, aki jogos önvédelemre hivatkozva január végén agyonlőtt két pakisztáni férfit - mondta a pakisztáni hírszerzés egy magas rangú képviselője hétfőn.

2011.02.21 10:21MTI

"Szemernyi kétség nem fér ahhoz, hogy a CIA-nak dolgozott" - árulta el a tisztségviselő, hozzátéve, hogy a férfi nem hivatalos ügynök volt, hanem ideiglenes szerződésben állt az amerikai titkosszolgálattal.
   
"Bizonyos szempontból a hátunk mögött dolgozott - folytatta a hadsereghez ezer szállal kötődő pakisztáni titkosszolgálat (ISI) képviselője. - A CIA hivatalos ügynökeit ismerjük, napi kapcsolatban vagyunk velük, és tudjuk róluk, hova tartoznak, de ebben az esetben a férfiről nem tudtuk, ki is valójában."
   
Január 27-én a Pakisztán keleti részén található Lahorban Raymond Davis, az amerikai követség "adminisztratív és technikai tanácsadója" autója belsejéből tüzet nyitott két fiatal motorosra. Mindketten a helyszínen életüket vesztették.
   
Davisnek nem volt fegyverviselési engedélye: ennek ellenére két megtöltött pisztolyt is találtak az autójában. Az őrizetbe vett férfi jogos önvédelemre hivatkozott, és azt állította, hogy a két pakisztáni ki akarta rabolni. A nyomozók azonban nem hitték el a történetet: jelentésük szerint az amerikai hidegvérrel követte el tettét.
   
A vizsgálat során mindkét motorosnál fegyvert találtak, amelynek használatához engedélyük is volt. Ugyanakkor megállapították, hogy az amerikai nem keveredett tűzharcba a pakisztániakkal, és szemtanúk szerint utóbbiak elő sem vették pisztolyukat. A nyomozók szerint Davis az első lövések után kiszállt autójából, és hátba lőtte az egyik motorost, aki menekülni próbált. Ez ugyancsak a jogos önvédelem hipotézise ellen szól.
   
A boncolási jegyzőkönyv alapján mindkét férfit öt-öt golyóval sebesítették meg - többet a hátukba kaptak. Davis erősítést kért az Egyesült Államok lahori konzulátusától, s autóval egy csapat azonnal a helyszínre sietett. A kocsi a behajtani tilos jelzés ellenére nagy sebességgel befordult egy utcába, elütve egy járókelőt, aki meg is halt.
   
Davis ügye beárnyékolja a terrorizmus elleni háborúban szoros szövetségesekké kovácsolódott Washington és Iszlámábád kapcsolatát. Az Egyesült Államok legfelsőbb köreiből érkezik a nyomás a férfi szabadon engedése érdekében. Washington a férfi diplomáciai mentességére hivatkozik.
   
Február 17-én a lahori bíróság márciusi 14-ére halasztotta az amerikai diplomáciai mentességéről rendelkezni hivatott tárgyalást. Iszlámábád eddig nem nyilatkozott Davis útlevelének és diplomáciai vízumának érvényességéről, valamint mentességének mértékéről.
   


 

 


Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.