500 munkás a "gáton"

Lady Gaga a marseille-i barikádon bukta koncertjét

A franciaországi nyugdíjreform elleni tiltakozásul sztrájkoló olajipari és kikötői alkalmazottak elbarikádozták csütörtök hajnalban a marseille-i repülőtér bejáratát - közölte egy szakszervezeti forrás.

2010.10.21 10:13MTI

Mintegy 500 munkás az Etang-de-Beurre olajfinomítótól, illetve légitársaságok dolgozói és postai alkalmazottak elbarikádozták a repülőtérre vezető utat. Mehdi Rachid, a CGT szakszervezet illetékese elmondta, hogy semmilyen járművet nem engednek áthaladni az útblokádon.

Szemtanúk szerint az utasok gyalog közelítik meg a légikikötőt és kézben cipelik csomagjaikat.

Franciaországban a benzinkutak egynegyedében már elfogyott az üzemanyag, mert a tiltakozók blokád alá vették az olajfinomítókat és az olajtárolókat.

Bernard Thibault, az egyik legnagyobb szakszervezeti tömörülés, a CGT főtitkára csütörtökön kijelentette: semmi okot nem lát arra, hogy leállítsák a kormány nyugdíjreformja ellen meghirdetett tiltakozásokat.

Megerősítette egyben, hogy a jövő héten is nagy erőkkel folynak majd megmozdulásaik.

Lady Gaga, a feltűnő megjelenéséről is ismert énekesnő weboldalán közölte, hogy lemondta két párizsi koncertjét. Az indoklás szerint azért, mert bizonytalan, hogy a felszereléseket szállító teherautók idejében eljutnának a koncert helyszínére.

Rohamrendőrök csapnak össze a nyugdíjkorhatár emelése miatt tüntető reptéri dolgozókkal a Párizstól északra fekvő Roissy Charles de Gaulle repülőtér területén (fotó: MTI)


Franciaországban a szenátus szavaz a nyugdíjreformról

A francia szenátus a tervek szerint csütörtökön szavaz a nyugdíjreformról, amely az elmúlt hetekben egyre nagyobb tiltakozó megmozdulásokat keltett országszerte.

Az elfoglalt olajfinomítók termelési kiesése mellett a közlekedési dolgozók sztrájkja és a teherfuvarozók forgalomlassító akciói több nagyvárosban, köztük Marseille-ben és Rennes-ben is jelentős fennakadásokat okoztak szerdán.

A tiltakozó diákokhoz csapódó rendbontók és a rendőrök között újabb összecsapások voltak Lyonban, Mulhouse-ban és Nanterre-ben. Brice Hortefeux belügyminiszter közlése szerint egy hét alatt 1423 randalírozót állítottak elő, közülük ezret őrizetbe vettek, és 149 ellen eljárást indítottak. A vasúti közlekedésben is folytatódtak a fennakadások, de a korábbiaknál kevesebben vettek részt a sztrájkban: a belföldi vonatoknak kétharmada közlekedett.

A közúti közlekedést viszont sok helyen úttorlaszokkal lassították a teherszállítók.

Franciaország szerdán először kénytelen volt nagy mennyiségű elektromos energiát importálni, miután az energetikai szektorban sztrájkolók 2000 megawatt energia termelését megakadályozták. A szakszervezetek csütörtökön döntenek arról, hogy a tervezett szenátusi végszavazás után is folytatják-e a tiltakozó megmozdulást.

Egy szerdán nyilvánosságra hozott felmérés szerint ezt a franciáknak 59 százaléka támogatná.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.