"Van jogalapja a korlátozásnak"

Szlovákia nem akar Magyarországgal tárgyalni

Magyarországgal nem, de minden más országgal kész megegyezni Szlovákia a kettős állampolgárság ügyében - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.

2010.06.02 10:37MTI

Rámutat: Pozsonynak gondot okoz, hogy a külföldön élő szlovákok már tiltakoztak amiatt, hogy választaniuk kell a szlovák és az illető ország állampolgársága között. Az újság Robert Fico miniszterelnök egyik kijelentésére hivatkozva azt írja, hogy azok szlovák állampolgársága nincs veszélyben, akik július 17-ig, a szlovák állampolgársági törvény módosításának életbe lépéséig kérvényezik az idegen ország állampolgárságát.

"Őket nem a módosítás alapján ítéljük meg" – jelentette ki korábban a kormányfő. "Minden érintett ország esetében készek vagyunk a tárgyalásokra, hogy az állampolgáraink elégedettek legyenek, de Magyarország esetében nem engedhetjük meg magunknak azt a kockázatot, hogy valaki egyetlen óra magyarországi tartózkodás nélkül megkaphassa a magyar állampolgárságot" - idézi az újság a miniszterelnököt. Fico szerint ugyanis a tartós lakhely minden ország esetében teljesen természetes feltétel.

Az ügyben Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának alelnöke, parlamenti képviselő interpellálta Robert Kalinák belügyminisztert.

Azt szeretné megtudni, hogy Magyarországgal miért nem folytatnak ilyen tárgyalásokat. Jogászok szerint Szlovákia megoldhatja a kettős állampolgárság problémáját más államokkal bilaterális, kétoldalú szerződések alapján, jogilag ez elképzelhető.

"A nemzetközi szerződéseknek magasabb jogerejük van, mint a hazai jogszabályoknak" – magyarázta a lapnak Szekeres Klaudia jogász. Ugyanakkor azonban úgy véli, hogy ez a megoldás diszkriminációt eredményez, vagyis nem tartja ezt elfogadható megoldásnak. Szerinte létjogosultsága van a kettős állampolgárság engedélyezésének és tiltásának is, mindkettőre van példa, a szlovák eljárást azonban nem tartja rendben lévőnek.

"Van jogalapja a szlovák korlátozásnak is, de azt nem tartom rendjén lévőnek, hogy két állam rossz viszonya miatt az állampolgár szenvedjen" –
mondta Szekeres Klaudia, aki úgy véli, nemzetközi szempontból ez nem védhető. Petőcz Kálmán külpolitikai szakértő szerint a szlovák fél eljárása megkérdőjelezhető. "Nem hiszem, hogy ezt meg lehetne védeni nemzetközi fórumokon, mivel ez diszkrimináló lenne" – mondta a somorjai Fórum Intézet munkatársa.

Szerinte "ez az eljárás éppen a fordítottja annak, amiről az állampolgárság szól, hiszen a szlovák fél váltig állítja, hogy az elsődleges állampolgárság ahhoz az országhoz kapcsolódik, amelyhez az illetőt szoros kapcsolatok fűzik, ahol született, ahol lakik".

Szlovákia volt ENSZ-nagykövete szerint a bilaterális megegyezésekkel éppen fordított módon járnának el. "Engedélyeznék a kettős állampolgárságot az Ausztráliában élőnek, aki valójában otthagyta hazáját, aki viszont nem hagyta ott, annak nem engednék, ez hatványozott diszkrimináció" – véli Petőcz. "Ez nem védhető semmilyen nemzetközi fórum, főleg nem emberi jogi fórum előtt, ez az állampolgárság alapelveinek feje tetejére állítását jelenti" - jelentette ki a volt diplomata.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.