Kémkedés a vád

Fokozott közérdeklődés kíséri a két kormánykritikus török újságíró perének folytatását

Bár a bíróság egyik korábbi határozata értelmében a tárgyalás teljesen zárt ajtók mögött zajlott volna, családtagokat és több mint 100 védőügyvédet később mégis beengedtek a terembe.

2016.04.01 17:15MTI

Fokozott közérdeklődés kíséri a Cumhuriyet című kormánykritikus török napilap - egyebek között kémkedéssel vádolt - két újságírójának perét, amely pénteken tovább folytatódik Isztambulban. Bár a bíróság egyik korábbi határozata értelmében a tárgyalás teljesen zárt ajtók mögött zajlott volna, családtagokat és több mint 100 védőügyvédet később mégis beengedtek a terembe.

Emellett számos újságíró, művész és ellenzéki politikus érkezett támogató jelleggel a bíróság épületéhez. Nem jöttek el ugyanakkor azok a Törökországban akkreditált külföldi diplomaták, akiket Recep Tayyip Erdogan török elnök korábban élesen bírált, amiért részt kívántak venni az előző ülésen, és a vádlottakkal készített közös fényképüket is közzétették az interneten.

Can Dündart, az újság főszerkesztőjét és Erdem Gült, a lap fővárosi tudósítóját azért tartóztatták le tavaly novemberben, mert májusban cikket jelentettek meg, amely szerint Törökország 2014-ben fegyvereket szállított szíriai szélsőségeseknek. A Cumhuriyet a riport állításainak alátámasztására videofelvételeket is közölt. A két férfi az ügyészség szerint ezzel terroristahálózatokat támogatott, kémkedett, és a kormány hatalmának megdöntésére tett kísérletet.

Az ügy újrakezdését megelőzően a török alkotmánybíróság február 25-én egyszer már úgy döntött, hogy a hatóságok megsértették a november óta vizsgálati fogságban tartott két újságíró jogait. A bíróság elrendelte azonnali szabadlábra helyezésüket.

Erdogan a kúria határozatát követően úgy nyilatkozott, hogy az ügy nem a szólásszabadságról, hanem a kémkedésről szól. A média nem lehet határtalanul szabad, ahogy a világon sehol sem az - érvelt. Hangsúlyozta: a döntést illetően csendben marad, de nem köteles azt elfogadni.

Dündar és Gül letartóztatása nemzetközi aggodalmat keltett a törökországi sajtószabadság helyzete miatt.

A török elnök szerint az újság aláássa országa tekintélyét. Az államfő elismerte, hogy a Szíriába tartó teherautók a titkosszolgálathoz tartoztak, de - állítása szerint - azok az ott élő türkmén kisebbségnek vittek segélycsomagokat.

A szíriai türkmén népcsoport fegyveresei offenzívát folytatnak mind Bassár el-Aszad kormányerői, mind az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet harcosai ellen.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.