Minden EU-s országnak joga van hozzá

Nem látja jogi akadályát a kvótareferendumnak a holland miniszter

Minden uniós országnak joga van népszavazást tartani uniós kérdésben, azonban az unióban a kormányok tárgyalnak egymással, hoznak döntéseket.

2016.02.25 11:36MTI

Klaas Dijkhoff, az Európai Unió (EU) soros elnökségét képviselő Hollandia bevándorlási minisztere a magyar kormány szerdai bejelentését kommentálva úgy fogalmazott: minden uniós országnak joga van népszavazást tartani uniós kérdésben, azonban az unióban a kormányok tárgyalnak egymással, hoznak döntéseket. Szerdán jelentette be Orbán Viktor magyar miniszterelnök, hogy a kvóta kérdésében a néphez fordulnak.

A holland miniszter újságírók előtt azt mondta: "Nem hiszem, hogy lenne tilalom az európai jogban a népszavazásokra".

"Először is meg kell vizsgálnunk, hogy lesz-e népszavazás, mi lesz az abban feltett kérdés, mi lesz a referendum eredménye, és ezt követően a kormány milyen álláspontot képvisel majd az Európai Unió előtt" - mondta arra a kérdésre, hogy mi történhet a népszavazás után.

A magyar kormány szerdán hozott határozatot arról, hogy a kötelező betelepítési kvótáról szóló országos népszavazás kiírását kezdeményezi.

"Minden országnak joga van népszavazást szervezni. Úgy tűnik, hogy igen népszerű napjainkban az európai kérdésekről (referendumot tartani)" - vélekedett az Európai Bizottság honlapján közzétett videofelvétel szerint Dijkhoff.

"Az az egyes tagállamokra tartozik, hogy szerveznek-e ilyet. De itt az Európai Unióban mint országok képviselői tárgyalunk és hozunk döntéseket. Az egyes országokra tartozik, hogy milyen módot találnak arra, hogy megvitassák odahaza, amit itt eldöntöttünk" - fejtette ki.

A politikus a kérdésre, hogy létrejöhet-e közös európai megoldás a migrációs politikában, azt felelte: "minden lehetséges".

Görög fenyegetés

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök előző nap kilátásba helyezte, hogy Görögország mindaddig blokkolni fogja az Európai Unió politikai megállapodásait, amíg a menekültek igazságosabb elosztásáról szóló megegyezést végre nem hajtják a tagállamok.

Klaas Dijkhoff erről azt mondta: "minden állam maga dönti el, milyen taktikát vagy stratégiát alkalmaz". Hozzátette: fontos, hogy sikerüljön közös európai megoldást találni.

Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagja kijelentette, hogy Európa "kritikus pillanathoz" érkezett.

Hozzátette: "A magányos kezdeményezések nem vezetnek sehová. Most Európa egysége és emberek élete forog kockán. Már csupán tíz nap van hátra március hetedikéig".

Ez a csúcs lesz a végső?

Március 7-én Brüsszelben az Európai Unió és Törökország vezetői rendkívüli migrációs csúcstalálkozót tartanak.

A fórumon megvitatják, miképpen lehet korlátok közé szorítani az Európába érkező migránsok áradatát, amely tavaly meghaladta az egymilliót.

Az év eleje óta több mint százezren érkeztek, és az időjárás javulásával számuk egyre növekszik.

Ennek hatására egyre több uniós tagállam egyoldalú határellenőrzést vezetett be, ami azzal fenyeget, hogy az összeomlás szélére sodorja a schengeni övezeten belüli korlátozás nélküli utazást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.