Figyelmeztetés

Sürgős reformokra van szükség Bosznia-Hercegovinában

Erre figyelmeztetett Szarajevóban az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Federica Mogherini a bosznia-hercegovinai szövetségi képviselőház ülésén vett részt.

2015.02.23 16:11MTI

Sürgős reformokra és konkrét előrelépésekre van szükség Bosznia-Hercegovinában, és nem engedhető meg, hogy megismétlődjenek a korábbi politikai hibák - figyelmeztetett hétfőn Szarajevóban Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

A Nezavisne Novine című napilap internetes oldalán olvasható beszámoló szerint a brüsszeli politikus a bosznia-hercegovinai szövetségi képviselőház ülésén vett részt, amelyen méltatta a parlament hétfő reggel elfogadott, reformokra vonatkozó nyilatkozatát.

A szövetségi képviselőház alsó- és felsőháza hétfőn külön-külön fogadta el azt a dokumentumot, amely az ország európai integrációs törekvéseire való felkészültségről tesz tanúbizonyságot. Ezzel elhárult az utolsó akadály is az elől, hogy életbe lépjen a 2008-ban aláírt uniós stabilizációs és társulási megállapodás.

A dokumentum értelmében az ország intézményei és a politikai pártok is arra törekednek a jövőben, hogy szociális, gazdasági és politikai változást hozzanak az országban, és ezzel négy éven belül lehetővé tegyék azt, hogy Bosznia-Hercegovina uniós tagjelöltségért folyamodhasson.

Mogherini a parlament ülésén úgy fogalmazott: Szarajevó történelmi döntést hozott. "Bosznia-Hercegovina a hihetetlen változatosság, a gazdag történelem és a tolerancia országa, de ugyanakkor olyan ország, amelyben nagy megosztottság uralkodik, ami a mi részünkről is elemzést és elismerést igényel, de az 1990-es évek tragédiái nem állhatnak a haladás útjába" - vélekedett az uniós politikus.

Szerinte elsősorban a magas munkanélküliségi arányt kell csökkenteni, de átfogó reformokra van szükség a gazdaság, az egészségügy, az oktatás és a szociális szektor területén, valamint javítani kell az intézmények működésén a hatalom minden szintjén.

Hozzátette: az EU kiáll Bosznia-Hercegovina mellett, ennek bizonyítéka az is, hogy ő kül- és biztonságpolitikai főképviselőként három hónap alatt már másodszor jár az országban.

Boszniai útja előtt Mogherini interjút adott a Nezavisne Novine című lapnak, amelyben kitért arra is, hogy ugyan most kissé háttérbe szorult az úgynevezett Sejdic-Finci-ügy, de ez nem azt jelenti, hogy Szarajevónak ne kellene megváltoztatnia diszkriminatív alkotmányát.

Dervo Sejdic és Jakob Finci boszniai roma, illetve boszniai zsidó férfi 2006-ban az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult azzal a panasszal, hogy országuk alkotmánya másodrendű állampolgárnak minősíti őket.

Az alkotmány ugyanis megkülönbözteti a három "államalkotó" népcsoportot, a bosnyákokat, a horvátokat és a szerbeket, valamint az "egyéb" népcsoportokat. Azok, akik nem az államalkotó népcsoport tagjai, nem kerülhetnek be a törvényhozásba.

A strasbourgi bíróság ítéletében Sejdicnek és Fincinek adott igazat, az EU pedig azt várja Bosznia-Hercegovinától, hogy szüntesse meg a diszkriminációt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.