Ukrán válság

Bíróság döntött Janukovics letartóztatásáról, Kijev kérheti a kiadatást

Határozatott hozott Viktor Janukovics volt ukrán elnök letartóztatásáról egy kijevi bíróság, ami jogi lehetőséget teremt az ukrán főügyészségnek arra, hogy a volt államfő kiadatását kérje Oroszországtól.

2015.01.20 15:53MTI

Janukovics ellen több bűnvádi eljárást is indított az ukrán főügyészség: hatalommal való visszaélés és tömeggyilkosságban való részvétel vádjával a 2013 novembere és 2014 februárja közötti időszakra szólón a kijevi hatalomváltást követelő tüntetéseken történtek miatt. A belügyi erők és a tüntetők közötti súlyos összecsapásokba torkolló szembenállás idején több mint százan vesztették életüket, javarészt a felfegyverzett rendőrök ellen Molotov-koktélokkal és botokkal harcoló tüntetők. A Janukovics leváltását megelőző napokban az áldozatok egy részét belügyi és titkosszolgálati különleges egységek mesterlövészei lőtték le a környező épületek tetejéről tüzelve.

Ezenkívül az ukrán főügyészség az alkotmányos rend erőszakos megdöntésére, megváltozatására és az államhatalom megszerzésére irányuló cselekmények vádjával is büntetőeljárást indított a megbuktatott államfő ellen. Janukovics a főügyészség szerint azzal követte el az említett bűncselekményeket, hogy sürgette: elnökválasztás helyett tartsanak minden ukrajnai régióban népszavazást az adott terület státusáról, vagyis Ukrajnától való elszakadásáról, valamint Oroszországban tartott sajtótájékoztatóján illegitimnek nevezte a parlament által kinevezett új ukrán kormányt, és leszögezte, hogy továbbra is magát tekinti Ukrajna törvényes államfőjének.

Az ukrán parlament február 22-i ülésén határozott úgy, hogy Janukovics nem képes ellátni feladatait, ezért elmozdította őt államfői tisztségéből. A 450 tagú törvényhozás a határozatot fölényes többséggel, 328 támogató szavazattal fogadta el. Janukovics akkor már régóta nem járt be munkahelyére, az elnöki hivatalba, hanem a Kijev környéki, mezsihirjai rezidenciáján tartózkodott. Menesztése előtt gyakorlatilag már szökésben volt, helikopterrel az ország keleti részébe repült. Miután az ukrán hatóságok körözést adtak ki ellene, Oroszországba szökött, és a hírek szerint azóta is ott él egy Moszkva környéki luxusvillában. Nemzetközi körözés van érvényben ellene, Moszkva azonban egyelőre nem hajlandó kiadni őt Ukrajnának. Tavaly októberben egyébként a parlament úgy módosította a büntetőtörvénykönyvet, hogy a politikus távollétében is elítélhető legyen.

Ukrán források szerint Janukovics bukása után állítólag komoly támogatást nyújtott a délkelet-ukrajnai térség elszakadását követelő szeparatista erőknek. A mögötte álló Régiók Pártjának helyi vezetői szervezték és finanszírozták állami pénzekből a Majdan-tüntetések idején a fekete-narancsszínű orosz György-szalagot viselő első szeparatista csoportokat, az úgynevezett "népi osztagokat".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.