Ellenáll
Teljesítette a Fukusima utáni biztonsági előírásokat egy japán atomerőmű
A szendai erőmű az értékelés szerint a legsúlyosabb természeti csapásoknak, köztük egy, a 2011-es fukusimaihoz hasonló földrengésnek és szökőárnak is képes ellenállni.
2014.07.16 09:02MTI
Elsőként teljesítette a fukusimai balesetet követően kidolgozott szigorú biztonsági előírásokat egy atomerőmű Japánban az atomenergetikai hatóság szerdai közlése szerint, ezzel megnyílhat az út a három évvel ezelőtti katasztrófát követően leállított létesítmények újraindítása előtt.
A japán atomenergetikai hatóság szerdai döntésével előzetesen jóváhagyta azon jelentést, amely szerint a déli Kjúsú szigetén - Tokiótól ezer kilométerre délnyugatra - található szendai atomerőműben elvégzett biztonsági fejlesztések megfelelnek a tavaly nyáron kiadott, a világon a legszigorúbbnak tartott előírásoknak.
Az erőmű az értékelés szerint a legsúlyosabb természeti csapásoknak, köztük egy, a 2011-es fukusimaihoz hasonló földrengésnek és szökőárnak is képes ellenállni. Ugyanakkor a végső jóváhagyást csak egy további, harminc napos technikai és tudományos felülvizsgálat után adják majd ki az erőműnek.
Az újraindításhoz pedig a helyi önkormányzatok beleegyezését is meg kell szerezni. Az üzemeltető cég szerint leghamarabb szeptember és november között indulhat újra a szendai erőmű két reaktora. A jelenlegi állás szerint a szendai lesz az első atomerőmű, amelyet újraindítanak azóta, hogy a fukusimai baleset miatt Japán mind a 48 működőképes reaktorát lekapcsolták.
A szerdai döntés megfigyelők szerint nagy győzelem az atompárti kormány számára. Abe Sindzó miniszterelnök - szembemenve a közhangulattal - 2012-es hivatalba lépése óta sürgeti a létesítmények beindítását, mivel hatalmas gazdasági károkat okoz az országnak, hogy mára gyakorlatilag teljes mértékben külföldről importált energiahordozókkal kell kielégítenie igen jelentős áramigényét.
Az atomerőművek 2011 előtt a japán energiaellátás közel 30 százalékáért feleltek. Az atomenergetikai hatóságnál az elmúlt egy év során kilenc üzemeltető összesen 19 reaktor újraindítását kérelmezte. A szendai volt az első létesítmény, amelyről döntött a hatóság, de a várakozások szerint az engedélyeztetési procedúra a következő hónapokban felgyorsulhat.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:38 Magára hagyták a babát a tűzforró autóban
- 10:36 Elbontják a Balaton legszebb kilátóját
- 8:34 Hatalmas erdőtüzek Németországban - evakuálni kell a lakosságot
- 6:12 BM: szeptembertől és januártól tovább emelkedik a tanárok és az óvónők bére
- 20:07 Négy francia megyében továbbra is a legmagasabb szintű a hőségriasztás
- 18:52 Minden idők legforróbb júniusán van túl Spanyolország
- 16:16 Új vércsoportot fedeztek fel francia kutatók - egyedülálló eset a világon
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06