Megelőző csapás?

Kerry: lehetséges válaszlépés a légicsapás Irakban

A légicsapások mérése "nem a válasz egésze, de a fontos opciók egyike lehet".

2014.06.17 06:28MTI
Fotó: freedigitalphotos.net/1shots

Az Egyesült Államok lehetséges válaszlépésnek tartja, hogy légicsapásokat mérjen az iraki iszlamista lázadókra, akik nemcsak a Közel-Kelet békéjét veszélyeztetik, hanem Amerikának és Európának is kárt akarnak okozni - mondta John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn. A légicsapások mérése "nem a válasz egésze, de a fontos opciók egyike lehet" - fogalmazott Kerry a Yahoo! News hírportálnak adott interjúban.

Kiemelte ugyanakkor, hogy Barack Obama elnök részletekbe menően megvizsgál minden lehetséges lépést, amely megállíthatná az Irak létezésére veszélyt jelentő iszlamistákat. Kerry megerősítette, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű radikális csoport megállítása érdekében Washington kész párbeszédet kezdeni Iránnal is. Erre vonatkozóan azt mondta, nem zár ki "semmit sem, ami konstruktív" lenne az iraki válság enyhítését illetően. John Kirby ellentengernagy, a Pentagon szóvivője később kijelentette, hogy bár az ILIÁ megállítása érdekében Washington kész párbeszédet kezdeni Teheránnal is, az Egyesült Államok nem fogja egyeztetni a lehetséges katonai lépéseket Iránnal.

"Nem példa nélküli, hogy biztonsági kérdésekről tárgyalunk Iránnal, a nem túl távoli múltban Afganisztánról is egyeztettünk" - mondta a szóvivő, kizárva annak a lehetőségét, hogy közös katonai műveleteket kezdjenek az iráni hadsereggel, amelyet az Egyesült Államok régóta a terrorizmus támogatásával vádol. Az ILIÁ - amely szunnita kalifátust akar létrehozni a Közel-Keleten - az utóbbi napokban több iraki várost is ellenőrzése alá vont, és az interneten a csoport által publikált felvételek szerint tömegesen végzett ki iraki katonákat.

Kerry a hétfői interjúban úgy fogalmazott, az ilyen mészárlásokat meg kell állítani. Az amerikai diplomácia vezetője egyúttal burkoltan bírálta Núri al-Máliki iraki kormányfőt is, miután azt mondta, hogy a bagdadi kabinetnek nyitnia kell más vallási csoportok felé is. Sokan azzal vádolják a Máliki vezette síita kormányt, hogy szunnita-ellenes politikája vezetett a mostani feszültségekhez. Kerry azt is hangsúlyozta, hogy az ILIÁ nemcsak a Közel-Kelet stabilitását veszélyezteti, hanem Amerikára és Európára nézve is fenyegetést jelent. Mint mondta, a szíriai polgárháborúban is aktív ILIÁ, illetve más ottani fegyveres csoportok soraiban ausztrál, brit, kanadai, francia, német, holland és amerikai állampolgárok is vannak, akik hazatérve ezekben az országokban is támadásokat hajthatnak végre.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.