Nem kellemes dolgok, de...

Lavrov az EU-szankciókról: "keményebb időket is átéltünk már"

"Nem akarom azt mondani, hogy a szankciók nevetségesek, és hogy egyáltalán nem törődünk velük; ezek nem kellemes dolgok (...) de keményebb időket is átéltünk már."

2014.03.30 17:52MTI
MTI, archív

Szergej Lavrov külügyminiszter egy televíziós interjúban nyilatkozott, az amerikai külügyminiszterrel este Párizsban tartandó találkozója előtt. Az Egyesült Államok és az Európai Unió két lépcsőben hozott büntető intézkedéseket Moszkva ellen a Krím megszállása miatt.

Egyebek között kitiltottak a területükről egyes orosz politikusokat, és zárolták az orosz elnök belső köreihez tartozó néhány személy nyugaton lévő számláit.

A Pervij Kanal (Egyes csatorna) orosz állami televíziónak adott nyilatkozatból kiderült, hogy Lavrov az ukrajnai válság megoldására az állam föderációs átalakítását tartja alkalmasnak. Javasolta, hogy Oroszország, az Egyesült Államok és az Európai Unió részvételével hozzon létre egy "támogató csoportot", amely párbeszédet indítana "azokkal, akik hatalmon vannak Kijevben".

A cél az lenne, hogy "Kijev kezdeményezzen nemzeti párbeszédet a fegyveres radikálisokat kivéve az összes politikai erővel és a régiókkal a teljes jogegyenlőség alapján". "Az eredmény egy új alkotmány lenne, amely garantálná a föderációs modellt, megerősítené, hogy Ukrajna a katonai tömbökön kívül marad.

A föderális szerkezet minden Ukrajnában élő ember jogait biztosítaná, főként az orosz lakosságét, ami minket érdekel. Az a meggyőződésünk, hogy a gondokat nem lehet megoldani a föderális modell bevezetése nélkül" - mondta a külügyminiszter.

Lavrov azt állította, hogy a Nyugat hibát követett el, amikor az utóbbi években megpróbálta eltávolítani Ukrajnát Oroszországtól, és ezzel nyíltan megsértette a Szovjetunió szétesése után megkötött hallgatólagos megállapodásokat arról, hogy a NATO nem terjeszkedik kelet felé.

Az ukrán kormány Lavrov nyilatkozatára reagálva elutasított az ország föderációs átszervezését. "Azt szeretnénk javasolni Oroszországnak, hogy hagyja abba ultimátumok osztogatását egy szuverén és független országnak, és fordítsa a figyelmét a saját kisebbségei katasztrofális helyzetére és teljes jogfosztottságára, beleértve az ukránokat" - közölte a kijevi külügyminisztérium.

"Oroszország miért nem alkalmazza az igazi föderációt, ami a nevében is szerepel (Oroszországi Föderáció)? Miért nem ismer el az oroszon kívül más hivatalos nyelvet, például az ukránt, amely több millió állampolgára nyelve? Haszontalan papolni másoknak. Tanuljanak meg rendet csinálni a saját országukban" - üzente Kijev Moszkvának.

Vasárnap több kelet-ukrajnai nagyvárosban - Harkivban, Donyeckben, Odesszában - is tüntetések voltak a föderalizmus mellett. "Oroszország, ments meg minket - volt olvasható egy harkivi felvonuló plakátján. "A mi nyelvünk az orosz" - hirdette egy másik.

A városban a tüntetés végén egy nyilatkozatot fogadtak el a résztvevők, akik segítséget kértek Moszkvától ahhoz, hogy tartsanak népszavazást Délkelet-Ukrajna autonómiájáról.

A rendőrség szerint Harkivban 2 ezren, Odesszában 3 ezren, Donyeckben "több ezren" vettek részt a megmozduláson. Hasonló tüntetést szerveztek Dnyipropetrovszkban és Luhanszkban is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.