Snowden menedékügye

Szpászibá - Snowden köszönetet mondott Oroszországnak

Köszönetet mondott az ideiglenes menedék biztosításáért Oroszországnak Edward Snowden, aki csütörtökön ismeretlen helyre távozott a moszkvai Seremetyjevo repülőtér tranzitvárójából.

2013.08.01 19:54MTI

Az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatmegfigyeléseit leleplező informatikus egy évre kapott menedéket az orosz hatóságoktól, de ez elvben meghosszabbítható.

A WikiLeaks internetes leleplező portál által londoni keltezéssel közölt, csütörtök délutáni nyilatkozatában Snowden köszönetet mondott Oroszországnak, és élesen bírálta az Egyesült Államokat. Szavai szerint az elmúlt nyolc hét bizonyította, hogy az amerikai kormány nem tartja tiszteletben az Egyesült Államok jogrendjét, illetve a nemzetközi jogot. Végül azonban az igazság győzött - tette hozzá.

Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint a Snowdennek nyújtott ideiglenes menedékért köszönetet mondott az orosz hatóságoknak a WikiLeaks is.

Snowden, akinek 39 napon át sikerült elkerülnie az őt üldöző újságírókat, értesülések szerint egy taxiban hagyta el a repülőteret, észrevétlenül. Az orosz hírügynökség szerint vele volt a WikiLeaks egy jogásza, Sarah Harrison is.

A hírügynökség egyik forrása azt közölte, hogy a határőrizeti szervek az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálattól megkapták azokat a dokumentumokat, amelyek alapján Snowdennek joga van az Oroszországi Föderáció területén tartózkodni.

A férfi több mint egy hónappal ezelőtt érkezett Moszkvába Hongkongból, s ezt követően ideiglenes menedékért folyamodott az orosz hatóságoknál.

Az amerikai informatikust segítő orosz ügyvéd, Anatolij Kucserena azt mondta, hogy Snowden a repülőteret elhagyva biztonságos helyre távozott. Hozzátette, hogy ügyfele nem tervezi elhagyni Oroszországot, és nem szándékozik Latin-Amerikába utazni. "Egyelőre nincs ilyen terve" - mondta. Korábban Venezuela, Bolívia és Ecuador is menedéket ajánlott Snowdennek.

Az ügyvéd arról is beszélt, hogy Snowden bárhol élhet Oroszországban, ahol csak szeretne, és nem akar valamelyik moszkvai nagykövetségen elrejtőzni.

Kucserena a Rosszija 24 televízióban arra célzott, hogy Oroszországban élő "amerikai barátok" segíthetik kezdetben Snowdent, s feltételezte, hogy "egy lakásban vagy egy szállodában" verhet tanyát védence. Megmutatta a Snowdennek kiállított, ideiglenes menedéket biztosító dokumentumot is, amely 2014. július 31-ig érvényes, s tartalmazza a menekült fekete-fehér fényképét is.

Orosz jogvédő szervek úgy vélekedtek, hogy miután Snowden megkapta az ideiglenes menedékjogot, már nem adhatják ki az Egyesült Államoknak, ha Washington ragaszkodna is ehhez. A törvények értelmében az ideiglenes menedék megvédi az amerikai informatikust attól, hogy akarata ellenére visszaszállítsák abba az országba, amelynek állampolgára, illetve ahol állandó lakhelye van.

Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin elnök külpolitikai tanácsadója - akit az AP amerikai hírügynökség idézett - igyekezett kisebbíteni az orosz lépés hatását Moszkva és Washington kapcsolataira. Kijelentette: a Snowden körül kialakult helyzet nem annyira súlyos, hogy befolyásolja a két ország viszonyát. Oroszország abban érdekelt, hogy fejlődjenek a kétoldalú kapcsolatok - tette hozzá Usakov, aki szerint az orosz kormány semmilyen jelzést nem kapott arra vonatkozóan, hogy Barack Obama elnök lemondaná szeptemberre, a G20-csoport csúcstalálkozója alkalmából tervezett oroszországi látogatását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.