Szigetvita

Japán engedhet a Kuril-szigetekre vonatkozó igényeiből

Japán számára elfogadható megoldás lenne, ha Oroszország a területi viták lezárásaként átadná a Kuril-szigetek Tokió által magának követelt négy déli tagjából hármat.

2013.01.10 10:13MTI

Mori, aki februárban Moszkvába utazik, hogy a kérdésről megbeszélést folytasson Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, a japán sajtó szerint közölte: a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha a Kuril-szigetek Iturup és Kunasiri nevű tagjai között húznák meg a japán-orosz határt, s ezzel a lépéssel a vitatott szigetek közül egy Oroszországé maradna.
   
Szuga Josihide kormányszóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján az NHK televízió beszámolója szerint viszont azt mondta: Mori felvetése a különmegbízott "személyes véleménye". Hozzátette: Morinak moszkvai tárgyalásai során a kormány álláspontját kell képviselnie, amely változatlan a kérdésben, azaz Tokió mind a négy érintett szigetre igényt tart.
   
A Hokkaidó közelében fekvő négy sziget, amelyet Japán Északi Területek néven saját területének tart, a II. világháború vége óta képezi vita tárgyát a két ország között. A Kuril-szigetcsoport négy déli tagjára: Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. A szigetek azonban Japán II. világháborús vereségével a Szovjetunióhoz kerültek.
   
Moszkva 1956-ban felajánlotta, hogy a négy szigetből kettőt hajlandó visszaadni Japánnak, ezt azonban Tokió akkor elutasította, Oroszország pedig az utóbbi két évtizedben egyre kevesebb hajlandóságot mutatott a kompromisszumra. Japánban nagy felháborodást keltett, hogy elnöksége alatt Dmitrij Medvegyev felkereste az egyik érintett szigetet. Putyin elnök ugyanakkor tavaly jelezte, hogy kész mindkét fél számára elfogadható módon rendezni ezt a területi vitát, amely miatt a mai napig nem született meg a II. világháborút lezáró békeszerződés Japán és Oroszország között.
   
Szuga közölte: a japán kabinet célja az, hogy megkösse a békeszerződést Oroszországgal. Ennek érdekében Tokió kész rugalmasságot tanúsítani azt illetően, milyen ütemben kapja vissza az érintett szigeteket, azaz nem feltétlenül egyszerre és azonnal akarja visszaszerezni a területet.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.