Bill Gates is a jelöltek között

Kínai békedíjat kaphat Merkel és Putyin

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár is szerepel Kínában az idei Konfuciusz-békedíj esélyesei közt.

2011.09.20 10:15MTI

Idén decemberben második alkalommal adják át Kínában a Nobel-békedíj alternatívájaként 2010-ben alapított Konfuciusz-békedíjat. Sajtóértesülések szerint a jelöltek listáján hét név szerepel: Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöké, Angela Merkel német kancelláré, a Microsoft-alapító Bill Gatesé, Jakob Zuma dél-afrikai elnöké, Kofi Annan korábbi ENSZ-főtitkáré, Jüan Long-ping (Yuan Longping) agrártudósé, valamint a Kína által második számú tibeti vallási vezetőként, a tizenegyedik pancsen lámaként elismert 21 éves Gyaltsen Norbué.
   
Angela Merkel "az európai regionális békéhez való hozzájárulásáért" érdemelne békedíjat, a német kancellárnak ugyanakkor "fokozottabb figyelmet kellene fordítania a keleti értékekre" - mondta Liu Hao-feng (Liu Haofeng), a díjat adományozó - a kulturális minisztérium által felállított - egyesület ügyvezető elnöke. Bill Gates a távol-keleti országban való jótékonysági tevékenységének, Long-ping pedig "a hosszú távon békét biztosító" hibrid rizs kifejlesztésének köszönhetően került a jelöltek közé.      

A Sina mikroblog információi szerint a nyolcadik esélyes James Szung (James Soong) tajvani politikus, a nacionalista Kuomintang (KMT) pártból kinövő PFP jobbközép konzervatív párt megalapítója. A Konfuciusz-békedíj tavalyi nyertese Lien Csan (Lien Chan), aki Szung egyik riválisa volt a 2000-es elnökválasztáson.

Tajvan korábbi alelnökét, a KMT tiszteletbeli elnökét tavaly a Tajvan és Kína közti kapcsolatok javításáért jutalmazták. Csan akkor többek közt Bill Gatest, Nelson Mandelát, Jimmy Cartert és Mahmúd Abbászt, a Palesztin Nemzeti Hatóság elnökét utasította maga mögé, ám az átadási ünnepségen nem vett részt, mondván, a díjról csak a sajtóból értesült, s nem kapott hivatalos meghívót az eseményre. "Tavaly kicsit sietősre sikerült a díjazás, de pozitív visszajelzéseket kaptunk" - mondta ezzel kapcsolatban Hao-feng.

Az ügyvezető elutasította a vádat, hogy az elismerést a Nobel-békedíj ellen hozták létre, igaz, szerinte az "korlátozott" és túlságosan Nyugat-központú.    A Konfuciusz-békedíjat 2010-ben alapították Kínában azt követően, hogy kiderült: a börtönben ülő kínai ellenzéki Liu Hsziao-po-nak ítélték a Nobel-békedíjat Oslóban. Az átadási ünnepség egy nappal a Nobel-békedíjét megelőzően lesz idén is, vagyis a 100 ezer jüannel (3,3 millió forint) járó elismerést december 9-én adják majd át Pekingben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.