Összeülhet a három megye

Népszavazást kezdeményezne az MPP a székelyföldi régió létrehozásáról

Fazekas Csaba, a párt alelnöke bejelentette: az erdélyi Magyar Polgári Párt (MPP) népszavazást kezdeményezne a székelyföldi megyékben arról, hogy Hargita, Kovászna és Maros megye alkosson egy közös székely régiót.

2011.07.07 11:44MTI

Az MPP politikusa szerint pártja egyeztet Hargita, Kovászna és Maros megye önkormányzatainak három magyar elnökével, akik a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) színeit képviselik.
   
A Krónika című napilap által idézett Fazekas elmondta: azt szeretnék, hogy a három megye önkormányzati képviselői tartsanak együttes ülést. Ezen a részt vevő közgyűlési képviselők kinyilvánítanák, hogy Hargita, Kovászna és Maros megyének a történelmi Székelyföldhöz tartozó része alkosson külön régiót. Emellett szükség lenne arra is, hogy a térség lakói is népszavazáson erősítsék meg ezt az igényt - mondta az MPP alelnöke.
   
Lokodi Edit, a Maros megyei tanács elnöke kivitelezhetetlennek tartja az MPP kezdeményezését, hiszen Maros megyében a tanács többsége román. Szerinte reálisan kell mérlegelni a lehetőségeket, figyelembe véve azt is, hogy Maros megye lakosságának mindössze 35 százaléka magyar.
   
Henning László, a Kovászna megyei tanács alelnöke kifejtette, korábban is zajlottak már egyeztető tárgyalások az MPP vezetőségével, és abban állapodtak meg, hogy megvizsgálják a közös tanácsülés jogi lehetőségeit.
   
„A három megye önkormányzati képviselői több mint egy éve folytatnak egyeztető tárgyalásokat a közigazgatási átszervezésről” – jelentette ki a Krónikának Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke, aki szerint valóban szükséges a közös fellépés. Azonban úgy véli, hogy a székelyföldi régió esélyeit nem kellene „politikai PR-tanácsülésekkel” gyengíteni.
    
Románia területi-közigazgatási átalakítását a román kormánykoalíció őszre halasztotta, miután az RMDSZ elutasította Traian Basescu államfőnek és az őt támogató Demokrata Liberális Pártnak (PD-L) azt a javaslatát, hogy nyolcra, illetve tízre csökkentsék a jelenlegi 41 megye számát. Egyik javaslat sem volt ugyanis előnyös a romániai magyarság egésze számára.

   

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.