Az emberi jogoknak különböző értelmezései lehetnek

A kínai miniszterelnök szerint az "egyenlőség" relatív fogalom

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök, aki szerint Kína nemcsak a gazdaságban, hanem a politikában is szerkezeti reformokat hajt végre, azt mondta: az emberi jogok, a demokrácia, a szabadság és az egyenlőség "más-más módokon és formákban" érvényesülhet különböző országokban.

2011.06.27 16:31MTI

Ven, aki Budapestről érkezett Londonba és elsősorban gazdasági tárgyú megbeszéléseket folytatott a brit kormány és az üzleti élet vezetőivel, a látogatást lezáró, David Cameron brit kormányfővel közösen tartott sajtóértekezletén kijelentette: bízik abban, hogy "a holnap Kínájára nem csupán a gazdasági virágzás, hanem egy jobb demokratikus és jogi rendszer is jellemző lesz". Kína olyan országgá válik, ahol a törvényesség uralma érvényesül - tette hozzá.
  
 Ven Csia-pao szerint a kínai kormány "keményen dolgozik" olyan társadalmi problémák megoldásán, mint a szegények és a gazdagok közötti szélesedő különbség és az igazságtalanságok egyéb megnyilvánulásai, hogy a kínai nép egyenlő jogokat élvezhessen gazdasági, politikai és más területeken.
   
A kínai kormány elkötelezett az emberi jogok hazai védelme mellett, az emberi jogok tiszteletben tartása és védelme már a kínai alkotmányban is szerepel - tette hozzá a kínai miniszterelnök.
   
Ven Csia-pao szerint Kínának ötezer éves történelme van, és a kínai nemzet e történelmi időszak alatt elmondhatatlan szenvedéseket is átélt. Ez megtanította Kínát arra, hogy ne kioktató módon szóljon másokhoz.
   
A líbiai katonai beavatkozásra vonatkozó kérdésre válaszolva Ven kijelentette: külföldi fegyveres erők "nyerhetnek ugyan háborúkat, békét azonban aligha". Hozzátette, hogy ezzel kapcsolatban már "kemény tanulságokat kellett levonni" a Közel-Keleten és az Afganisztánban történtekből.
   
A kínai miniszterelnök szerint hazája álláspontja az, hogy az egyes országokban felmerülő kérdések megoldására az adott ország népének kell erőfeszítéseket tennie, és Kína reméli, hogy a líbiai konfliktust békés, politikai úton sikerül rendezni.
   
Ven elmondta: Kína a közelmúltban a líbiai vezetéssel és az ellenzékkel is felvette a kapcsolatot.

David Cameron a líbiai beavatkozásról szólva - érzékelhetően szembeállítva a beavatkozást szükségesnek tartó brit álláspontot a kínai kormányfő véleményével - kijelentette: a Líbia ügyében elfogadott 1973-as számú ENSZ-határozat alapján a szövetségesek felelőssége a líbiai polgári lakosság megvédése. A Kadhafi-rezsimre egyre nagyobb katonai, diplomáciai és politikai nyomás nehezedik, és ezt a nyomást "fenn kell tartanunk" - mondta a brit kormányfő.
   
Cameron is hozzátette ugyanakkor, hogy a líbiai nép döntésén múlik, milyen kormánya lesz az országnak.
   
Az emberi jogok kínai érvényesülését és az ezzel kapcsolatos brit álláspontot firtató kérdésre a brit miniszterelnök kitérően csak annyit mondott, hogy "két különböző országról van, amelyeknek különböző a történelmük és a fejlődés különböző szakaszaiban járnak ... tiszteletet kell mutatnunk egymás iránt".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.