Hackerzsákmány

Mennyit keresnek a kiberbűnözők az ártatlan felhasználókon?

Tudta, hogy a kiberbűnözők 20-szor akkora nyereséget sepernek be, mint amennyibe támadásaik kerülnek? Ezért annyira kifizetődő "hackernek állni".

2014.11.28 13:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: Kaspersky

"Egyáltalán nem okoz nehézséget manapság a rosszindulatú programok megvásárlása: ezek egyszerűen megtalálhatók a különféle hacker fórumokon, és viszonylagos olcsóságuk rendkívül vonzóvá teszik őket. Az ezt az utat követő kiberbűnözőknek semmilyen szakértelemre sincs szükségük: egy meghatározott áron olyan azonnal használható csomaghoz jutnak, amellyel tetszés szerint indíthatnak támadásokat" - nyilatkozta Alexander Gostev, a Kaspersky Lab vezető biztonsági szakértője.

Például egy népszerű közösségi hálózat weboldalát utánzó adathalász oldal létrehozása és a forgalmat ide irányító spamterjesztő projekt elindítása jelenleg átlagosan 150 dollárba kerül. Ha a kiberbűnözőknek sikerül 100 embert rászedniük, akár 10.000 dollárt is kereshetnek a megszerzett bizalmas adatok eladásával. Az áldozatok pedig értékes kapcsolati információkat, valamint személyes fényképeket és üzeneteket vesztenek el.

Egy mobil trójai sokkal drágább: jelenleg átlagosan 1000 dollárba kerül a malware megvásárlása és terjesztése, de természetesen a haszon is sokkal nagyobb. Egy okostelefon blokkolásának feloldásáért a támadók 10-200 dollár közötti összeget szoktak kérni, ami azt jelenti, hogy 100 potenciális áldozat akár 20.000 dollárt is hozhat a konyhára.

Ugyanekkora összeget lehet kasszírozni egy titkosítást végző zsaroló program (ransomware) bevetésével, de ez kétszer akkora - 2000 dollár körüli - "kezdeti befektetést" igényel. Az áldozatok veszteségei is nagyobbak lesznek, mivel az titkosítás feloldásáért kért váltságdíj minimális összege általában 100 dollár.

Az igazán nagy zsákmányra áhítozó csalók banki trójaiakat használnak, amelyekkel közvetlenül szerezhetnek pénzt. Miután 3000 dollár összeget költöttek a malware-re, a kihasználó kódra és a terjesztést végző spamküldő projektre, akár 72.000 dollárt is összegereblyézhetnek. Ugyanakkor minden áldozatuk egyenként átlagosan 722 dollárt veszít.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.