Homokvihar az űrállomásról

Így néz ki a hatalmas szaharai vihar az űrből

Lenyűgöző fénykép az afrikai kontinens északi része felett kavargó viharról.

2014.09.29 15:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: ESA

Az észak-afrikai régióban viszonylag gyakran szenvednek a homokviharok miatt az ott élők, akik a természet ezen megnyilvánulását nyilván a pokolba kívánják ilyenkor. A jelenség annyira általános, hogy például a tevék megtanultak védekezni ellene.

Ha azonban nézőpontot váltunk, lehet gyönyörű is egy szaharai homokvihar. Igaz, ehhez jó magasra kell emelkedni; a fenti fotót Alex Gerst űrhajós készítette a Nemzetközi Űrállomásról. Az Európai Űrhivatal (ESA) asztronautájának felvétele jól ábrázolja, mire képes a szaharai éghajlat: a napsugárzás visszaverésével vagy blokkolásával jelentős változásokat tud előidézni a felhőképződésben. Ez aztán befolyással van nem csak a helyiek életére, de az Atlanti-óceán vizére, sőt, még az amerikai kontinens termőtalajára is.

Szahara
A Föld legnagyobb sivataga, területe több mint kilencmillió négyzetkilométer, kora mintegy 2,5 millió év. A "szahara" név az arab "sivatag" szóval egyezik meg, némileg eltérő kiejtéssel.

A Szahara Algéria, Csád, Egyiptom, Eritrea, Líbia, Mali, Mauritánia, Marokkó, Niger, Nyugat-Szahara, Szudán és Tunézia hatalmas területeit foglalja el.

Legnagyobb része a közfelfogással ellentétben kő- és sziklasivatag és nem homoktenger. A Szahara a globális felmelegedés és a helyi mezőgazdasági módszerek miatt kiszáradó szomszédos füves területeket bekebelezve déli irányban növekszik, egyes becslések szerint akár évi 48 kilométert is haladva Afrika belseje felé (forrás: Wikipedia).

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.