USA, Kanada

Áldozatokat szed az ítéletidő, akadozik a légiközlekedés

Összességében negyvenkilenc amerikai nagyvárosban dőltek meg az eddigi hidegrekordok. A délkeleti Atlantában mínusz 14 fokot mértek, hidegebb volt, mint a több ezer kilométerre északnyugatabbra, Alaszka legnagyobb városában.

2014.01.08 09:52MTI
Forrás: youtube.com

Az Egyesült Államok középnyugati részétől egészen a déli és keleti államokig terjedő, sarkvidéki légörvény okozta dermesztő hideg miatt számos amerikai nagyvárosban dőltek meg a hidegrekordok, a hatóságok összesítése szerint az ítéletidővel kapcsolatba hozható halálesetek száma 21-re nőtt.

A természeti jelenség miatt - amely meteorológusok szerint nem is olyan ritka - mind az ötven amerikai államban fagypont alatti hőmérsékleteket mértek. Kedden minnesotai Embarrass volt az ország leghidegebb települése, a fagypont alatti 37 fokra ereszkedett a hőmérő higanyszála. Összességében negyvenkilenc amerikai nagyvárosban dőltek meg az eddigi hidegrekordok. A délkeleti Atlantában mínusz 14 fokot mértek, hidegebb volt, mint a több ezer kilométerre északnyugatabbra fekvő Anchorage-ban, Alaszka legnagyobb városában. De még a napsütötte strandjairól ismert Hawaiiban is beköszöntött a hideg tél, a Mauna Kea alvó vulkán tetején mínusz hét Celsius fokot mértek.

A sarkvidéki légörvény okozta jégdermesztő hideg mintegy 190 millió embert érint országszerte, számos amerikai nagyvárosban maradtak zárva az iskolák.

A hidegfront a hét végén tört be az Egyesült Államok területére, és keddre kiterjedt az ország területének nagyjából a felére. Legfrissebb összesítések szerint az ítéletidővel kapcsolatba hozható halálesetek száma 21-re nőtt. Heten az északi Illinoisban és hatan Indiana államban haltak meg. A halálos áldozatok közül sokan hajléktalanok voltak, akik nem voltak hajlandóak hajléktalanszállásokra menni vagy nem értek oda időben. Öten hólapátolás közben estek össze és haltak meg.

A délkeleti New Orleansban, ahol a fagypont alatti három fokra ereszkedett a hőmérő higanyszála, a szerelvényboltokban elfogyott a vízvezetékekhez használt szigetelőanyag. Az északkeletebbre fekvő Atlanta egyik elővárosában megrepedt a hidegtől egy vízvezeték, a kiomló víz pedig ráfagyott egy főútra. A fehér homokstrandjairól ismert floridai Pensacola ilyenkor általában nyüzsög a kocogóktól, kerékpározóktól és kutyáikat sétáltató emberektől, most pedig elnéptelenedett, a tengerparton elhelyezett kijelző mínusz hét Celsius fokot mutat.

Négy nap leforgása alatt az Egyesült Államokban összesen 18 ezer repülőjáratot töröltek, de a hideg időjárás komoly fennakadásokat okoz a közúti forgalomban is, mivel jégpáncél fedi az utakat. Ez komoly fejtörést okoz a helyi hatóságoknak.

Az amerikai média szerint egyes szövetségi államokban a máskor jól bevált sószórás - amely mínusz 9 fok alatt gyakorlatilag hatástalan - mellett legkülönfélébb módszerekhez folyamodnak, hogy járhatóvá tegyék a csúszós utakat. Wisconsinban például a sajttermelés után fennmaradt savóval is locsolják az utakat. Millwaukee közlekedési igazgatóságának egyik illetékese szerint emiatt az utak kissé sajtszagúak láttek, de eddig senki se panaszkodott, viszont a sajtgyártó üzemek ingyen adják a savót. New York és Pennsylvania államban a cukor előállítása után fennmaradó cukorrépalével harcolnak a jégpáncél ellen, szakértők pedig azt vizsgálják, hogy a palagáz kitermelésekor keletkező ipari szennyvízzel jégmentesíthetők-e az utak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.