A 21 éves pilótát az esős idő sem tudta megzavarni

Vettel nyerte a Kínai Nagydíjat! Button ezúttal csak harmadik lett

Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája nyerte vasárnap a Forma-1-es Kínai Nagydíjat. Az autós gyorsasági-világbajnokság idei harmadik versenyén a második helyen csapattársa, az ausztrál Mark Webber végzett, míg a harmadik a pontversenyben éllovas brit Jenson Button (Brawn GP) lett.

2009.04.19 12:05MTI
A versenyzők parádés bevonulása

A 21 esztendős Vettel idei első, pályafutása második futamgyőzelmét szerezte meg Sanghajban. A német pilótát tavaly a monzai olasz GP-n - szintén esős viadalon - intették le először elsőként. Az 56 körös versenyen végig esett az eső, ezért a pilóták a biztonsági autó mögött kezdték meg a száguldást. Vettel az első rajtkockából indult és csak a boxlátogatások alatt vesztette el vezető pozícióját. A Red Bull-istálló ezzel történetének első GP-diadalát könyvelhette el.

A vb-címvédő Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a hatodik, pontszerző helyen zárt, míg a 2007-ben világbajnok Kimi Ra:ikkönen (Ferrari) csak a 10. lett. A másik ferraris versenyző, a brazil Felipe Massa 35 körrel a leintés előtt műszaki hiba miatt feladta a viadalt. Szakadó esőben kezdődött meg a futam, ezért a versenyzők a biztonsági autó mögött tették meg az első nyolc kört.

"valódi" rajt után Vettel haladt az élen, mögötte Webber és a Brawn GP két versenyzője, a brazil Rubens Barrichello, valamint Button robogott. A spanyol Fernando Alonso (Renault), aki a második rajtkockát szerezte meg a kvalifikáción - kényszerűségből - benzint vételezett még a Safety Car alatt, ezért visszacsúszott az utolsó pozícióba.

A tizedik körben a vizes pályán több autó is megcsúszott, de baleset nem történt: az élen változatlan volt a sorrend. Webber a 14. körben , Vettel pedig eggyel később látogatott először a boxutcába benzinért, így - időlegesen - az utóbbi két futamon győztes Button volt az első, Barrichello pedig a második. A 18. körben a lengyel Robert Kubica (BMW-Sauber) hátulról belerohant az olasz Jarno Trulli Toyotájába, és a pályára került törmelék miatt ismét beküldték a biztonsági autót. Kubica folytatta a versenyt, Trulli autója azonban annyira összetört, hogy kénytelen volt befejezni a futamot.

Massa Ferrarija 35 körrel a leintés előtt leállt, így a tavaly vb-második brazil pilóta számára befejeződött a sanghaji kaland. A Safety Car távozása után - még 34 kör - Vettel, Button, Webber, Hamilton száguldott az élen. A versenyben vezető Vettel a 36., Webber pedig három körrel később vételezett üzemanyagot, Button pedig 14 körrel a zárás előtt járt a boxutcában. Tíz körrel a leintés előtt a német pilóta már 16 mp-cel vezetett Webber előtt, míg Button hátránya már több mint fél perc volt. A hajrában már nem változott a sorrend az élen.

Eredmények: Kinai Nagydíj (56 kör, 305,066 km):

1. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 1:57:43.485 ó (átlag: 155,480 km/ó) 2. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 10.970 mp hátrány
3. Jenson Button (brit, Brawn GP) 44.975 mp h.
4. Rubens Barrichello (brazil, Brawn GP) 1:03.704 p h.
5. Heikki Kovalainen (finn, McLaren-Mercedes) 1:05.102 p h.
6. Lewis Hamilton (brit, McLaren-Mercedes) 1:11.866 p h.
7. Timo Glock (német, Toyota) 1:14.476 p h.
8. Sébastien Buemi (svájci, Toro Rosso) 1:16.439 p h.
9. Fernando Alonso (spanyol, Renault) 1:24.309 p h.
10. Kimi Ra:ikkönen (finn, Ferrari) 1:31.750 p h.