F1

Egyesült Államok Nagydíja - Hamilton ötvenedik futamgyőzelme

A világbajnoki címvédő Lewis Hamilton nyerte vasárnap a Forma-1-es Egyesült Államok Nagydíját, így a konstruktőri bajnok Mercedes brit pilótája csökkentette hátrányát a pontversenyben.

2016.10.24 03:30MTI

A 31 éves versenyzőnek ez volt pályafutása ötvenedik és idei hetedik futamgyőzelme. Az Egyesült Államokban ötödször, Austinban pedig negyedik alkalommal nyert.

Hamilton mögött csapattársa, a világbajnoki pontversenyben vezető német Nico Rosberg lett a második, akinek előnye 26 pontra csökkent. A dobogó alsó fokára a Red Bull ausztrál versenyzője, Daniel Ricciardo állhatott fel.

Hamilton több elrontott rajt után ezúttal remekül kezdte a futamot, Rosberg viszont egy helyet rontott, miután Ricciardo megelőzte őt, Kimi Räikkönen pedig Max Verstappen elé került.

Az első kerékcserék során Rosberg némi meglepetésre közepes, Hamilton pedig változatlanul lágy keverékű abroncsot kapott. A 13. körben Verstappen visszaelőzte Räikkönent, akinek autójára később szuperlágy gumikat tettek, ám ez nem eredményezett komoly előrelépést számára. A 26. kört követően a Red Bull holland pilótája félreértett egy rádióüzenetet, ezért akkor ment ki a boxutcába, amikor nem is hívták. A kerékcsere így a megszokottnál sokkal több időt vett igénybe, Verstappen jelentősen visszaesett a mezőnyben, de néhány perccel később motorhiba miatt amúgy is kiállni kényszerült.

A második kiállások után Rosberg visszavette a második helyet, de jelentős hátrányban volt csapattársával szemben. Räikkönen a 39. körben búcsúzott a futamtól, ugyanis csapata elhibázott egy kerékcserét. A hajrában az élmezőnyben már nem történt változás.

A Haas pilótáját, a századik Forma-1-es nagydíján indult francia Romain Grosjeant tizedikként intették le.

Az idény jövő hétvégén Mexikóban folytatódik.

Végeredmény, a pontversenyek állása

A vasárnapi Forma-1-es Egyesült Államok Nagydíjának végeredménye és a világbajnoki pontversenyek állása (a formula1.com alapján):

Végeredmény, Egyesült Államok Nagydíja (56 kör, 308,7 km):
1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:38:12.618 óra
2. Nico Rosberg (német, Mercedes) +4.520 másodperc hátrány
3. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull) 19.692 mp h.
4. Sebastian Vettel (német, Ferrari) 43.134 mp h.
5. Fernando Alonso (spanyol, McLaren) 1:33.953 perc h.
6. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Toro Rosso) 1:36.124 p h.
7. Felipe Massa (brazil, Williams) 1 kör hátrány 8. Sergio Pérez (mexikói, Force India) 1 k h.
9. Jenson Button (brit, McLaren) 1 k h.
10. Romain Grosjean (francia, Haas) 1 k h.
11. Kevin Magnussen (dán, Renault) 1 k h.
12. Danyiil Kvjat (orosz, Toro Rosso) 1 k h.
13. Jolyon Palmer (brit, Renault) 1 k h.
14. Magnus Ericsson (svéd, Sauber) 1 k h.
15. Felipe Nasr (brazil, Sauber) 1 k h.
16. Valtteri Bottas (finn, Williams) 1 k h.
17. Pascal Wehrlein (német, Manor) 1 k h.
18. Esteban Ocon (francia, Manor) 2 k h.

kiesett: Nico Hülkenberg (német, Force India) 3 kör, baleset Esteban Gutierrez (mexikói, Haas) 17. kör, műszaki hiba Max Verstappen (holland, Red Bull) 31. kör, műszaki hiba Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 39. kör, műszaki hiba

leggyorsabb kör: Vettel, 1:40.558 perc - 55. kör

pole pozíció: Hamilton