Dobrev Klára a program fővédnöke

A Liliom program után harc a diabétesz ellen

A Liliom program 2005-ös indulása óta 4,2 százalékról 8,6 százalékra emelkedett az államilag finanszírozott méhnyakszűrésen részt vevő hölgyek száma és kevesebben haltak meg ebben a betegségben - hangzott el az Egészségügyi Minisztériumban kedden tartott sajtótájékoztatón.

2008.04.01 14:40MTI

A Liliom programsorozat egyik legnagyobb eredménye, hogy amíg 2006-ban 500 liliomot dobtak a Dunába - ennyi nő halt meg egy év alatt ebben az elkerülhető betegségben - addig tavaly már "csak" 416 virág úszott a Lánchídtól az Erzsébet hídig, azaz a program indulása óta nyolcvannéggyel csökkent az ebben a betegségben elhunytak száma. Ez azonban még mindig igen sok, hiszen vannak olyan országok, ahol 90 százalékos a szűrésben részt vevők száma és szinte alig hal meg valaki ebben a kórban. 

Érdekes adat, hogy míg nőgyógyászati magánrendelőkbe a 25-65 év közötti nők 25-30 százaléka megy el, az ingyenes három évenkénti szűrésre buzdító-invitáló levél nyomán még mindig csak 8,6 százalék jut el az orvoshoz. Nem pénzkérdésről van tehát szó elsősorban - tette hozzá Dobrev Klára, a program fővédnöke. Vannak olyan régiók - mint Skandinávia - ahol gyakorlatilag nem halnak meg ebben a betegségben a nők, mert szinte mindenki elmegy a szűrésekre és az időben felismert méhnyakrák gyógyítható. 

Dobrev Klára hozzátette: ez a 8,6 százalék és a magánrendelőkbe elmenő nők aránya is csekély az Európai Uniós átlaghoz képest, amely meghaladja a 70 százalékot. A szűrésre való buzdítás és felvilágosítás folytatódik tehát, folytatni is kell ezt a harcot, amíg csak egy nő is meghal méhnyakdaganatban. Egy másik alattomos betegségre is felhívta a figyelmet a fővédnök: a II. típusú diabéteszre, amely összefügg az elhízás növekedésével. 

Tíz év alatt átlag 4,5 centiméterrel nőtt a nők derékbősége. Nagyon fontos tehát az egészséges táplálkozás, a mozgás. A Liliom programhoz nyereményjáték is kapcsolódott, amely igen sikeresnek bizonyult. Több mint 47 ezren vettek ezen részt 2005 óta. A résztvevők 42 százaléka eddig soha vagy öt évnél régebben vett részt szervezett szűrésen. Ha nem is volt mindenki szerencsés a nyereménysorsoláson, mégis jól járt, hiszen megvizsgáltatta magát és remélhetőleg ezt fogja tenni a jövőben is. 

A nyereményjáték legszerencsésebbje, Erdei Istvánné Békéscsabáról egy kétszemélyes utazáson vehet részt Skandináviában - azaz oda utazhat, ahol élen járnak a méhnyakrák megelőzésében és gyógyításában.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.