Mégiscsak hiábavaló a zsírleszívás?

Az eltűnt háj visszavág: vállon és felső hason jelenik meg újra

Hiába a plasztikai sebészet: egy tanulmány szerint az eltüntetett zsírréteg egy éven belül újra megjelenik a test más tájain.

2011.05.13 19:00medipress.hu

Legtöbben a combjukról, az alhasukról és a fenekükről szívatják le a zsírt, amely azonban egy év múlva rendszerint visszatér a vállra, a felső hasra és a karokra – állítják amerikai kutatók.

Az egyszerű, de még nem egészen kiforrott műtét során egy csövet juttatnak a bőr alá, amely segítségével kiszívják a felesleges hájréteget. Ezáltal olyan eredményt érnek el, amely gyakran hónapok diétázása árán sem sikerül.

Tavaly Nagy-Britanniában több mint háromezer ilyen beavatkozást végeztek el, és az iránta való érdeklődés évről-évre nő. Az új felfedezés azonban könnyen a diadalmenet végét jelentheti.

A vizsgálatba 32 átlagos testsúlyú harmincas éveiben járó nőt vontak be, akik állapotát 14 olyan hölgyével hasonlították össze, akik csípőjéről és combjáról leszívtak egy kevés zsírt.

A harmadik csoportba 18 olyan nő tartozott, akik még nem estek át a műveleten. Mindannyian megígérték, hogy a megfigyelés ideje alatt nem fognak változtatni az életmódjukon.

Hat hét eltelte után a műtött csoport tagjai átlagosan 2,1 százalékos zsírveszteséget tudhattak magukénak, szemben a kontrollcsoport 0,28 százalékával.

Egy év múlva azonban már nem találtak jelentős különbséget. Az eltűnt háj visszatért – csak éppen a test más területeire. Nem minden nő értékelte azonban negatívan az eredményt.

Azok, akik alávetették magukat az operációnak, boldogok voltak, hogy legalább egy kis időre megszabadultak a feleslegtől, és nem zavarta őket, hogy a zsírpárnák máshova csoportosultak.

A kontrollcsoport tagjainak felét pedig – akik csak tervezték a műtétet – szintén nem tántorította el a felfedezés. A vizsgálatot Teri Hernandez, a Coloradói Egyetem munkatársa vezette.

Elmondta, hogy a leszívott zsír leginkább a test felső részeire, a karra, a vállakra és a hasra telepedett vissza, és hozzátette, hogy a kísérleti patkányok esetében is hasonló jelenséget figyeltek meg.

Rudolph Liebel elhízáskutató az eredményekre reagálva elmondta, hogy a zsírleszívás tönkreteszi a bőr alatti részeket, ez lehet annak a magyarázata, hogy a háj nem ugyanoda tér vissza, ehelyett új zsírsejtek keletkeznek.

„Szemléletes bizonyítása annak, hogy nem játszhatjuk ki a természetet.” – véli a szakember.

A zsírleszívás a hetvenes években indult hódító útjára, ma csak az Egyesült Államokban évi 450 ezer ilyen műtétet végeznek. Tudni kell, hogy a zsírsejtek egész életünk során folyamatosan pusztulnak, a helyükre pedig újak kerülnek. Egy ilyen sejt élettartama átlagosan hét év.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.