Agyvérzéses, Alzheimer-es betegek reménye

Gyógyulás a köldökzsinór és a menstruációs vér őssejtjeiből?

A köldökzsinór és a menstruációs vér sejtjeiből származó őssejtek átültetésével reményt kaphatnak a gyógyulásra az agyvérzéses, Alzheimer-kóros és ALS-ben (amiotrófiás laterális szklerózis)szenvedő betegek.

2011.03.24 13:00medipress.hu

Minderről a Cell Transplantation című folyóirat egyik cikke számol be. A Dél-Floridai Egyetem Idegsebészeti és Agyi Helyreállító részlegének kutatói vezették a tanulmányt, melyben közreműködtek még a tampai Saneron CCEL Therapeutics, az oldsmari Cryo-Cell International és a brazil Cryopraxis, Cell Praxis, BioRio munkatársai is.

"A köldökzsinórból és a menstruációs vérből relatíve könnyű kinyerni az őssejteket. Úgy tűnik, hogy sokféle sejtté lehet őket differenciálni, immunológiai szempontból éretlenek, ami azt jelenti, hogy segítik a sejtek túlélését, ahelyett, hogy helyettesítenék azokat az átültetés során." - magyarázta az Egyetem munkatársa, Paul Sanberg.

A Cell PRAXIS BioRio vezérigazgatója, Eduardo Cruz szerint az emberi köldökzsinór-őssejtek (hUCB) csak a születéskor állnak rendelkezésre, a menstruációs vér őssejtjei (MensSC) azonban 40 éven át havonta gyűjthetők be a reproduktív korú nőktől.

A MenSC-t beültették állatokba, és kiderült, hogy képesek egy sor különféle típusú idegsejtté differenciálódni. A hUCB-ben szintén terápiás lehetőségek rejlenek, mert csökkentik a neurodegeneratív betegségek legtöbbikében kulcsszerepet játszó gyulladást.

Mercedes Walton, a Cryo-Cell vezérigazgatója elmondta: „Az áttörést jelentő felfedezésünk, mely szerint a menstruációs vérsejtek proliferatív őssejteket tartalmaznak, melyek képesek szív-és idegsejtekké alakulni, új terápiás lehetőségek felé nyitott utat.”

A MensSC laboratóriumi kultúrákba és állati modellekbe való transzplantációja megmutatta, hogy az őssejt megvédhet az agyvérzésnél jelentkező oxigén-glükóz hiányától.

"Az átültetett sejtek által kibocsátott faktorok neuroprotektív hatással bírnak. Ez valószínűleg összefügg a kiválasztott növekedési faktorokkal és a neutrofin-3-mal, melyek mind eredményeket hozatnak az agyvérzés kezelésében.” – mondta Cesar Borlogan professzor.

Az Alzheimer-kór állatmodelljein végzett kísérletek is arra utalnak, hogy a hUCB-nek is van gyulladáscsökkentő szerepe. Juan Tan pszichiáter professzor és Robert A. Silver, a Rashid Fejlődési Neurobiológiai Laboratórium vezetője szerint az Alzheimer-kór egyik fő okozója az amiloid béta lerakódása.

Ez a vegyület aktiválja az immunválaszt egy sor kulcsfontosságú agysejtben, és így vezet gyulladásos állapothoz. "Valószínű, hogy a hUCB képes megváltoztatni a gyulladásos választ, így gyakorolt előnyös hatást az Alzheimer-kóros állatmodelleken.” – mondta Tan.

A szintén a gyulladásos neurodegeneratív betegségeként számon tartott ALS állatmodelleken végrehajtott hUCB-átültetés segített féken tartani a gyulladásos választ, mert csökkentette a mikroglia nevű agysejtek számát. Ebben az esetben a hUCB hatása összefüggött a dózissal.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.