Mindent az oxitocinról...

Amit a szerelemhormonról tudni kell

Az oxitocinról, más néven szerelemhormonról, egyre szélesebb körben tudják, hogy nőkben és férfiakban egyaránt számos különféle hatást válthat ki.

2010.12.16 15:00medipress.hu

A hormonviselkedést és fiziológiát befolyásoló hatás az agyból ered, ahol az anyagot a hipotalamusz termeli. Innen kerül az agyalapi mirigybe, amely a véráramba juttatja.

A jelfogó antennához hasonló oxitocin receptorok a szervezet minden részén megtalálhatók a sejteken.

A hormon szintje stresszes és társadalmi kötődéssel járó élmények esetében általában magasabb

Carol Rinkleib Ellison, a kaliforniai Loomis magánklinika pszichológusa elmondta, hogy bár a kutatók régóta ismerik az oxitocin szerepét a szoptatásban és a gyermekszülésben, napjainkban egyre többet tudnak meg a hormon viselkedéséről.

Az elmúlt évtizedben számos kutatást végeztek az oxitocin a testre és az elmére gyakorolt hatásáról. Íme, egy kis ízelítő az eredményekből.

Fokozza a kötődést

Egy 2007-ben készült tanulmány szerint az első harmadban magasabb oxitocin szinttel rendelkező terhes nők a szülés után erősebben kötődnek csecsemőjükhöz.

A Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban, 2005-ben publikált tanulmány során az oxitocin és a vazopresszin vizeletszintjét hasonlították össze orosz és romániai árvaházakban élő gyermekekben.

Az édes gyermekekben megemelkedett az oxitocin szintje, amikor édesanyjukkal találkoztak, ugyanakkor az adoptált gyermekekben a hormon szintje ugyanebben a helyzetben változatlan maradt.

Ez is jól mutatja, miért tapasztal sok adoptált gyermek nehézséget a stabil kapcsolatok kialakításában.

Enyhíti a stresszt

Egy 2007-ben bemutatott, prérifarkasokkal végzett kísérletből az derült ki, hogy a testvéreiktől elválasztott állatok szorongása, stressz és lehangoltság érzése csökkent, miután oxitocin injekciót kaptak.

Kikristályosítja az érzelmi emlékeket

A Proceedings of the National Academy of Sciences novemberi számában megjelentetett tanulmányból kiderült, hogy a hormon felerősíti a férfiak édesanyjukkal kapcsolatos fiatalkori emlékeit.

A kísérletben résztvevő harmincegy férfi közül az édesanyjukkal jó viszonyban lévők oxitocin belégzése után arról számoltak be, hogy az édesanyjukkal kapcsolatos szép emlékek felerősödtek.

Segíti a szülést és a szoptatást

Legismertebb szerepében a szülés során felszabadult oxitocin fokozza a méhösszehúzódásokat, ami segít abban, hogy a csecsemő átjusson a szülőcsatornán.

Szülés után a hormon továbbra is stimulálja a méhösszehúzódást, ez pedig csillapítja a vérzést, később pedig segíti az anyatej kivezetését a mellbimbókhoz.

Fokozza a nemi vágyat

Egy 2001-es tanulmány során spontán merevedést tapasztaltak azokban a kísérleti patkányokban, amelyek agy-gerincvelői folyadékába oxitocint fecskendeztek.

Az is kiderült, hogy a férfiak ejakulációja alatt agyi vegyületek keveréke szabadul fel, amely oxitocint is tartalmaz.

Ezek a vegyületek pedig – személyenként eltérő mértékben – felerősítik a kötődést a szexuális partnerek között.

Csökkenti a kábítószerfüggők vágyérzetét

Egyes kutatások szerint az oxitocin gátolja az addiktív kábítószerekkel, köztük az ópiátokkal, a kokainnal és az alkohollal szembeni toleranciát, és csökkenti az elvonási tüneteket.

Javítja a társadalmi készségeket

A Proceedings of the National Academy of Sciences februári számában megjelent tanulmányból kiderült, hogy a hormon jelentősen javította az autista személyek interakciós képességét. Más tanulmányok azt mutatták, hogy az autizmusban szenvedő személyekben alacsonyabb a természetes oxitocin szintje.

Védekező ösztönt vált ki

A Science júniusi számában publikált tanulmány szerint az oxitocin védekező agressziót vált ki olyan kívülállókkal szemben, akik társadalmi csoportunkat veszélyeztetik.

Jellegzetes példaként szolgálnak a bajtársaikat védelmező katonák.

Javítja az alvást

A stresszmentes körülmények között az agyban felszabaduló oxitocin természetes módon segíti az alvást.

Nagylelkűségre sarkall

A Public Library of Science ONE 2007-es tanulmánya szerint az oxitocin belélegző kísérleti alanyok a placebót kapott személyekhez képest nyolcvan százalékkal nagylelkűbbnek mutatkoztak, amikor pénzt kellett megosztani egy idegennel.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.