Mint egy mosolygó alma!

Vitaminpótlás 1-3 év között

"Edd meg fiam a zöldséget, abban van a vitamin!" - hallottuk mi is ezerszer, és előszeretettel mondjuk mi is, ha gyermekünk módszeresen kipiszkálja az értékes vitaminokat tartalmazó ételeket a tányérjából.

2010.10.12 08:34ma.hu

Néha pedig azzal fenyegetőzünk, hogy ha nem eszi meg a gyümölcsöt, zöldséget, nem nő meg.

Bár ez a kijelentés nem teljesen állja meg a helyét, de minden bizonnyal állíthatjuk, ahhoz, hogy egészséges felnőtteket neveljünk fel, nélkülözhetetlen a megfelelő vitaminbevitel.

Azon felül, hogy tudjuk, a zöldségek és a gyümölcsök fontos részei a mindennapi táplálkozásunknak - legyünk akárhány évesek is - érdemes tisztában lenni azzal is, miben milyen vitamin található, abból gyermekünknek naponta mekkora mennyiségre van szüksége.

Az első év után sokszor azt gondoljuk, a pici már ugyanazt eheti, amit a nagyok, és nem kell külön odafigyelnünk a táplálására. Ez akkor lenne igaz, ha mi magunk is gondosan állítanánk össze, mit fogyasztunk el egy nap, ügyelve arra, hogy megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt kerüljön az asztalra.

Sajnos ez kevés esetben történik így, ezért a magyar lakosság köztudottan rossz táplálkozási szokásai már a fejlődés szempontjából kritikus 1-3 éves korban is tetten érhetőek. Ezért fontos, hogy a 3 év alatti gyermekek menüjét állítsuk az ő vitamin és ásványi anyag szükséglete szerint!

Vitaminok, és amit tudni kell róluk:

A vitaminokat két csoportra osztjuk:

1. zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E-, K-vitaminok

2. vízben oldódó vitaminok: B-, C-vitaminok, folsav, pantoténsav, niacin, biotin

A zsírban oldódó vitaminokat a szervezetünk elraktározza, tehát ezekből elegendő, ha ritkábban fogyasztunk, akár nagyobb mennyiséget.

A vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem raktározza, ezért fogyasszuk őket minden nap, mivel a vesén keresztül vizelettel hamar távozik a felesleg!

Vitaminok


Ajánlott napi mennyiség - 3 éves korban

A-vitamin (µg) 400
D-vitamin (µg) 10
E-vitamin (mg) 6
K-vitamin (µg) 15
B6-vitamin (mg) 0,5
Folsav (µg) 100
B12-vitamin (µg) 0,7
C-vitamin (mg) 50
B1-vitamin (mg) 0.5
B2-vitamin (mg) 0.8
Niacin ekv. (mg) 9
Pantoténsav (mg) 2

Miben van a vitamin?

A vitaminok forrásai a gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak. Bizonyos vitaminok adott élelmiszerekben találhatók meg jellemzően, pl. a B-vitamin csoport gabonafélékben, C-vitamin gyümölcsökben.

Mivel ebben az életkorban a gyerekek nagy része válogatós, rossz evő, a vitaminok pótlására a gyermekorvosok tejalapú gyerekitalokat javasolnak, amelyek optimális mennyiségben tartalmaznak vitaminokat.

A gyermekek részére készült italokban emellett fontos ásványi anyagok is megtalálhatóak, mint például vas, kalcium, magnézium.

Hogyan hasznosul legjobban a vitamin?

A vízben oldódó vitaminok a táplálék víztartalmának köszönhetően könnyen felszívódnak. A zsírban oldódó vitaminok hasznosulása érdekében azonban fontos, hogy az adott zöldség vagy gabona elfogyasztásával egy időben együnk valamilyen zsírtartalmú élelmiszert. Ilyen kombináció például a sárgarépa földimogyoróval.

Az utóbbiból elegendő csupán pár szem ahhoz, hogy az A-vitamin megfelelően felszívódjon.

1. Zsírban oldódó vitaminok

Forrása: Napi szükséglethez fedezéséhez: Zsírban oldódó vitaminok A-vitamin

Szükséges a növekedéshez, a csont, a fogak és a bőr épségéhez, növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállást

Májfélék, tojássárgája, vaj, tej és tejtermékek, vitaminozott margarinok, sötétzöld és mélysárga zöldségek 100g sárgarépa D-vitamin

A fogak és a csontrendszer fejlődéséhez Csukamájolaj, máj, tojássárgája, tengeri halak, tejalapú gyerekital Rendszeres napozás/ 5dl gyerekital

E-vitamin

Antioxidáns, a sejtek felépítéséhez szükséges Növényi olajok, margarin, búzacsíra 25g földimogyoró

K-vitamin

A vérzés megszűntetéséhez szükséges

Máj, szója, sötétzöld levelű zöldségek, karfiol, cereáliák, tejalapú gyerekital 30g zöldborsó/7.5g brokkoli

Legjobb vitaminforrások:


Tavasztól őszig mindenképp javasolt a friss, szezonális gyümölcsöket választani, azonban télen, amikor jóval kevesebb gyümölcsfajtából válogathatunk, érdemes jobban odafigyelve összeállítani az étrendünket.

A téli vitaminpótlásra alkalmasak a mirelit gyümölcsök, zöldségek is. Kiolvasztáskor mindig használjuk fel a levet is, amit megeresztett, ugyanis a nem tökéletes hűtés miatt károsodott sejtfalak felolvasztás alkalmával a sejtfolyadékkal együtt kiengedik az értékes vitaminokat is.

A tejalapú gyerekitalok jó megoldást jelentenek a vitaminok pótlására, hiszen ezeket az 1-3 éves korosztály megfelelő igényeinek megfelelően fejlesztettek ki.

Tartalmazzák az összes fontos vitamint, pl. C-vitaminból a napi szükséglet 1/3-a bevihető 1dl itallal. Megfelelő fehérje és vas tartalma miatt a tehéntej helyett jó alternatíva a junior ital.

Rosszevő gyerekeknél a multivitamin készítmények is megoldást jelenthetnek, de figyeljük arra, hogy a gyerekeket kínáljuk meg újra és újra zöldségekkel, hiszen szinte napról napra változhat az ízlésük.

2. Vízben oldódó vitaminok

Forrása: Napi szükséglethez fedezéséhez:

Vízben oldódó vitaminok

B6-vitamin (Piridoxin)

A tápanyagok anyagcseréjéhez nélkülözhetetlen enzimek működéséhez szükséges (koenzim), emellett a vörösvérsejtképzésben játszik szerepet. Hiányában idegesség, alvászavar vérszegénység fordulhat elő.

Búzacsíra, sovány hús, belsőségek, lazac, tej, teljes kiőrlésű gabona, dió, mogyoró 180g lazac/ 150g sertésmáj

Folsav

Vérképzésben, anyagcserében játszik szerepet

Belsőségek, tojás, barna kenyér, korpa, zabpehely, sötétzöld levelű zöldségek, szárazbab, borsó, mandula, banán, narancs, tejalapú gyerekital 151g spenót/ 770g zöldborsó/ 8dl gyerekital

B12-vitamin

Vérképzéshez, növekedéshez, egészséges idegműködéshez szükséges Állati eredetű élelmiszerek (hús, tej, tejtermékek), élesztő, tejalapú gyerekital 35g marha felsál/ 87g sertéscomb/ 5dl gyerekital C-vitamin Fogak, íny épségéhez, vérképzéshez, immunvédekezéshez, sebgyógyuláshoz, vas felszívódásához

Déli gyümölcsök (pl. narancs, grapefruit), ribizli, áfonya, zöldpaprika, karalábé, karfiol, eper, tejalapú gyerekital 110g grapefruit/ 10g csipkebogyó/ 100g földieper/60g kivi/3,5dl gyerekital

B1-vitamin (Tiamin)


Segítik az energiafelhasználást, szükséges a bőr, szemek és az idegrendszer épségéhez Sovány húsok, belsőségek, sötétzöld levelű zöldségek, teljes kiőrlésű gabona, dúsított cereáliák 65g sertéscomb

B2-vitamin
(Riboflavin) 3

0g borjú/marha máj Niacin 4 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt Pantoténsav Segítik az energiafelhasználást Tojás, belsőség, stb. 50g sertésmáj/ 1db tojás

A hiánypótló felmérés eredményei

Az 1-3 éves magyar gyermekeket ma úgy etetjük, hogy jó eséllyel egészségtelen felnőtt válhat belőlük – derült ki Magyar Gyermekorvosok Társasága által kezdeményezett hiánypótló felmérésből.

A Társaság megállapítása szerint a szülők számos táplálási hibát vétenek a fejlődés szempontjából kritikus második és harmadik életévben, ez pedig visszafordíthatatlan egészségügyi következményekkel járhat.

A korosztály táplálásának egyik legnagyobb hiányossága az, hogy a szellemi fejlődéshez elengedhetetlen vasból messze nem fogyasztanak elegendő mennyiséget.

A Társaság „Kisbögre és Tudomány” néven átfogó felvilágosító program indításával próbál segíteni az édesanyáknak és a szakembereknek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.