Félre a megszokással?

Merjünk bevállalósak lenni és szabaduljunk meg rossz szokásainktól

Naponta fél órát sétálni, másfél liter vizet meginni vagy egy-egy adag zöldséget, gyümölcsöt megenni első hallásra nem tűnik túl nehéznek. Aztán, mikor a megszokott tévésorozat vagy a séta, esetleg a jól bevált péksütemény vagy a saláta között kell választani, máris érezzük: a megszokás nagy úr!

2008.03.04 16:18ma.hu

Tippjeink segítenek, hogyan állítsuk megszokásainkat az egészségesebb életmód szolgálatába. Szokásaink nem egyik pillanatról a másikra alakulnak ki, épp ezért a megváltoztatásuk sem megy villámgyorsan. Lépésről lépésre haladva, kis változtatásokkal azonban elérhetjük, hogy ne érezzük tehernek az újat, és észrevétlenül lemondjunk a régiről, a rosszról.

1. lépés: Azonosítsuk rossz szokásainkat!


Előfordulhat, hogy rossz szokásunk nem annyira nyilvánvaló, mint például a dohányzás, épp ezért nem is jut eszünkbe tenni ellene. Aki minden este elmajszol egy adag sósmogyorót vagy kólát, kávét kortyol a munkahelyén, ha fáradtnak érzi magát, esetleg automatikusan, kóstolás nélkül sózza az ételt, bizony az is egészségtelen szokások rabja. Érdemes néhány napig figyelni magunkat és összegyűjteni, milyen dolgokat teszünk rendszeresen, automatikusan, melyek azok az apróságok, amelyekről nehezen mondunk le. Aztán már csak egy kis elmélkedés szükséges, hogy eldöntsük, egészségtelen-e a szokásnak nyilvánított dolog.

2. lépés: Tervezzük meg a változást!

Válasszunk ki először egy megváltoztatni kívánt szokást, mert így nagyobb a siker esélye, mint ha minden rossz berögződésünket egyszerre akarnánk félretenni. Próbáljuk a lehető legegyszerűbb, legkevesebb erőfeszítést igénylő új módot megtalálni helyette, ha szükséges, akár több lépésben is haladhatunk.

Például, ha valaki szeretne leszokni a délutáni kávéról, először cserélje az erős kávét gyengébbre, vagy koffeinmentesre, majd váltsa le zöldteára, esetleg frissen facsart narancslére. A szokás, a „kortyolgatás”, a kollégákkal való közös szünet lehetősége megmarad, de az egészségtelen vonal tűnik el belőle, sőt, ez utóbbi italok értékes, egészséges vitaminokkal, antioxidánsokkal látják el szervezetét.

3. lépés: Vágjunk bele!

Ne sokat teketóriázzunk, ne a jövő héten akarjuk elkezdeni, változtassunk már ma. Az apró lépéseknek köszönhetően alig fogjuk érezni a változást, és a következő lépést csak akkor tegyük meg, ha a változás már teljesen beépült mindennapjainkba.

4. lépés: Menjünk tovább!


Ha sikerült leszámolnunk egy rossz szokásunkkal, ne fukarkodjunk az önmagunknak szánt dicsérettel, ám ne üljünk a babérjainkon, pécézzünk ki egy újabb, egészségesebbé alakítható szokásunkat. A siker titka a lassú változás és a türelem.

5. lépés: Vegyünk fel új szokásokat!


Természetesen egyszerre csak egyet, és megint csak olyat, ami nem okoz gyökeres változást az életünkben. Persze nagyobb dolgokat is meg lehet valósítani sikerrel, de a legcélravezetőbb azokat is kisebb lépésekre bontani. (Elárulunk egy titkot: minél több sikerélményt szerzünk, a következő változtatások annál kevésbé fognak nehezünkre esni.) Ilyenkor nagyon fontos a kitartás: mindenáron ragaszkodjunk ahhoz a dologhoz, amit szokásunkká szeretnénk tenni, emlékeztessük magunkat a feladatra.

Ha szeretnénk például hetente háromszor tornázni, a telefonunk jelzése, a családtagok figyelmeztetése, a lakásban, munkahelyen elhelyezett kis cédulák mind segíthetnek abban, hogy kitartsunk elhatározásunk mellett.

Ha 3-4 hétig kitartottunk, már jó eséllyel nem lesz szükségünk a külső figyelmeztetésre, mert az egészség belső igényünkké válik. Ugye, hogy nem feltétlenül rossz dolog a megszokás? Mindössze tudatosan kell kezelnünk és a megfelelő irányba terelgetnünk, és máris egészségesebbek lehetünk általa.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.