Miért volt olyan szívós a betegség?

Fény derült az 1918-as spanyolnátha okaira

Egy amerikai-japán kutatócsoport hétfőn bejelentette, sikerült izolálniuk három gént, amelyek megmagyarázhatják, miért volt olyan súlyos a történelem egyik leghalálosabb fertőző betegségének számító 1918-as spanyolnátha.

2008.12.30 15:14medipress.hu

A világjárvány 20-50 millió ember halálát okozta (többet, mint az 1918-ban véget ért I. világháború), és az egész világon végigsöpört. A Proceedings of the National Academy of Sciences szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a gének lehetővé tették, hogy a vírus a tüdő szövetében szaporodjon.

„A hagyományos influenzavírusok főként a felső légútban, vagyis a szájüregben, az orrban és a garatban sokszorozódnak
” – magyarázta a Wisconsin-Madison Egyetem virológusa, Yoshihiro Kawaoka, aki Masato Hattával együttműködésben készítette el a tanulmányt.

Az 1918-as vírus is a felső légútban szaporodik, de a tüdőben is, ami primer tüdőgyulladást okoz az áldozatokban. Azt vizsgáltuk, miért okozott az 1918-as influenza súlyos tüdőgyulladást.

A spanyolnátha áldozatainak boncolásakor gyakran tártak fel a betegben folyadékkal telítődött tüdőt, amit heves vérzés károsított. A virológusok a vírus tüdőtámadó képességét állították összefüggésbe magas virulenciájával, az ezt a képességet átruházó géneket azonban nem ismerték. A három gén felfedezése és annak kimutatása, hogyan fertőzi a vírus a tüdőt azért nagy jelentőségű, mert lehetőséget nyújthat az influenza új világjárványt okozó törzseinek potenciális virulencia faktorainak gyors azonosítására.

A gének az antivirális gyógyszerek új osztályának kifejlesztéséhez is vezethetnek, amelyre nagy szükség van, mivel valószínűleg nem lehet elég gyorsan védőoltásokat készíteni a világjárványok kitörésekor a terjedés megfékezésére. A kutatók a spanyolnátha vírusokat a betegség három áldozatának konzervált tüdőszövetéből kivont genetikai anyagból generálták a hadsereg patológiai intézetének munkatársa, Jeffrey Taubenberger munkájának köszönhetően.

Taubenbergernek a fordított irányú genetika módszerével sikerült izolálnia az 1918-as vírus nyolc génjét. Kawaoka kutatócsoportja az 1918-as influenzavírus genetikai elemeit ötvözte a jelenlegi influenza kórokozók elemeivel, olyan vírusokat létrehozva, amelyek különböző genetikai kombinációkat hordoztak.

A menyéteken és egereken tesztelt kombinált vírusok többsége a kísérleti állatok felső légútjait fertőzte, de nem okozott tüdőgyulladást. Az egyik kivételt azonban egy három gént tartalmazó komplex jelentette, amely egy másik kulcsgénnel együttműködésben lehetővé tette a vírusnak, hogy hatékonyan megtelepedjen a tüdősejteken, és RNS-polimerázt, a vírus szaporodásához szükséges anyagot termeljen.

A másik kulcsgén hemagglutinint termel, egy olyan fehérjét, amely a vírus felszínén található, és amely átviszi a vírusrészecskékre annak képességét, hogyan kell a gazdasejtekhez tapadni. Az RNS-polimeráz azt a célt szolgálja, hogy másolatokat készít a vírusról, amint bejutott a gazdasejtbe. A hemagglutinin célja az, hogy segítsen a vírusnak hozzáférnie a sejtekhez.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.