Teljesítménykényszer

Az iskolai nyomás miatt lesz öngyilkos a legtöbb kínai fiatal

Az öngyilkosságok kétharmad részben február és július között, vagyis a tanév második, záróvizsgákkal zsúfolt felében történnek.

2014.05.14 10:51MTI
freedigitalphotos.net/Serge Bestasius Photography

A teljesítménykényszer és az iskolai nyomás miatt vet véget életének a legtöbb fiatal Kínában - derül ki egy új tanulmányból.

A kínai oktatás helyzetét nagyító alá vevő kék könyv összeállítói több mint hat tucat, a tavalyi év során elkövetett diáköngyilkosságot elemeztek.

Az adatokból kiderül: az esetek 93 százalékban iskolai okokra - így például rossz iskolai eredményekre vagy a tanárokkal való vitákra - vezethetők vissza.

Az öngyilkosságok kétharmad részben február és július között, vagyis a tanév második, záróvizsgákkal zsúfolt felében történnek. Ez az egyetemi felvételik ideje is Kínában.

A statisztikák szerint a középiskolás korúak nagyobb arányban vetnek véget az életüknek az általános iskolás korúaknál, a trendet a fokozódó nyomás mellett a fiatal felnőttkor jelentette útkeresés, a lázadás, a meg nem értettség érzése is táplálja.

A kínai sajtóban tavaly számos alkalommal lehetett olvasni olyan esetekről, amelyekben a gyerekek el nem készített házi feladatuk, iskolai teszteken való rossz szereplésük vagy felvételi eredményeik miatt lettek öngyilkosak, de hatalmas társadalmi visszhangot kapott az a videofelvétel is, mely egy magát az ablakon kivető iskolás tettét rögzíti.

A túlnyomórészt a lexikális tudás visszaadására építő, tesztírásra alapozó oktatási rendszer hatalmas mentális nyomást gyakorol a gyerekekre, akik közül sokan nem látnak kiutat - írja a jelentés.

A hivatalos statisztikák szerint az öngyilkosság ma a vezető halálok az országban a 15 és 34 év közötti fiatalok körében. A teljes lakosság körében ez az ötödik leggyakoribb halálok: évente mintegy kétmillióan próbálnak véget vetni életüknek, a halállal végződő esetek száma a 290 ezret közelíti.

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, Magyarországon hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelki elsősegélyszámot!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.