Egészségügy

Feltölthető, szívizom-erősítő pacemakert ültettek be a Semmelweis Egyetemen

Magyarországon először ültettek be feltölthető, szívizom-erősítő pacemakert, a műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján egy szívelégtelenségben szenvedő 57 éves férfin végezték el.

2014.01.23 04:30MTI

A beteg állapota a gyógyszeres kezelés ellenére sem javult, betegsége már jelentősen korlátozta mindennapi tevékenységében. A műtét - amelyet Merkely Béla kardiológus professzor, a klinika igazgatója végzett - jól sikerült. A férfit öt nap múlva, javuló állapotban hazaengedték - ismertették.

Az eddigi szívritmus-szabályozók elemei 8-10 évente lemerülnek, és a cseréjükkor a beteget műteni kell. Ennél a pacemakernél nincs szükség ilyen visszatérő beavatkozásra. A különleges szívizom-erősítő pacemaker energiaigénye viszont mintegy százszorosa a hagyományos készülékekének, ezért volt szükség arra, hogy feltölthető legyen. A készüléket kéthetente, fél órán át kell tölteni.

A közlemény szerint az újgenerációs pacemakert a világon eddig csak hat országban - Németország, Egyesült Államok, Olaszország, Svájc, Ausztria, Csehország - alkalmazták a szívelégtelenség kezelésére. Lényege, hogy új módszerrel erősíti a szív izomzatát, olyan impulzusokat ad le, amelyek különlegesen ingerlik a szívizomsejtet, javítják a szívizomfunkciót, mindemellett a sejtek oxigénigényét nem növelik. Az eddigi klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a betegek életminősége jelentősen javul a használatával.

A készülék elterjedése nagy előrelépést jelenthet Magyarországon is a szívelégtelen betegek terápiájában, csökkentheti az olyan szívelégtelenség kialakulását, amelyet már csak szívátültetéssel vagy műszívvel lehet kezelni. A készülék ára 4,5 millió forint, az OEP a beültetést támogatja - írta az egyetem.

Magyarországon jelenleg mintegy 35 ezer pacemakeres beteg van. A hagyományos készülékeket döntően a szívritmuszavarok és szívelégtelenségek kezelésére használják. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán - az úgynevezett nem gyógyszeres terápiák legnagyobb regionális központjában - évente 1800 pacemakert ültetnek be - olvasható az egyetem közleményében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.