Télen könnyebb megfeledkezni a panaszokról

Nem fáj, de lábszárfekély lehet a vége a visszérnek

A visszérproblémák telente háttérbe szorulnak, így sokan elfeledkeznek róluk. A baj ezzel az, hogy bár ilyenkor nem mindig okoznak fájdalmat, ennek ellenére a gond továbbra is fennáll, aminek eredménye akár lábszárfekély lehet.

2013.12.19 11:06ma.hu

Egy brazil felmérés szerint a vénás lábszárfekélyben szenvedők pesszimistán állnak a betegségükhöz, ugyanis a többségük több mint 10 évig vívja vele véget nem érőnek tűnő harcát. Pedig megfelelő kezeléssel az állapot megelőzhető lenne, sőt, bizonyos esetekben végérvényesen gyógyítható is!

Ezért alakul ki a lábszárfekély

Fotó: freedigitalphotos.net

A vénás lábszárfekély az alsóvégtag elégtelen vénás keringésének következményeként alakulhat ki - vannak ugyanis artériás, vagy keverten artériás és vénás eredetű fekélyek is. Ez tipikusan a belbokánál kialakuló, nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyuló seb. Általában kis sérülést követően alakul ki, és a vénás keringés károsodása miatt nem mutat megfelelő gyógyhajlamot. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy ilyen vénás fekély a mélyvénás trombózis késői szövődményeként is kialakulhat, tartós alsóvégtagi ödéma és következményes visszértágulatokkal együtt.

Mit lehet tenni, ha már kialakult a probléma?

Amennyiben már kialakult a gond, két kezelést kell végezni: egyrészt maga a fekély helyi terápiát igényel (feltisztítás, helyes sebészi kezelés, fertőtlenítés, esetleg tenyésztés alapján célzott antibiotikus kezelés, hámosítás). Másrészt a kiváltó okot, vagyis a vénás keringési elégtelenséget kell megszüntetni. Ez kompressziós kezelést, illetve a kialakult visszerek sebészi eltávolítását, esetlegesen az elégtelen perforáns vénák (vagyis a mély és a felületi ereket összekötő vénák) lekötését jelenti” – mondja dr. Nyiredy Géza, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.

Amennyiben a fekély oka a fennálló visszértágulatok, vagy elégtelen perforáns vénák voltak, ezeknek az eltávolításával a fekély véglegesen gyógyítható. Viszont ha más probléma - pl. régebbi mélyvénás trombózis- áll a háttérben, akkor bár kompressziós kezeléssel begyógyulnak a fekélyek, de sajnos újból kialakulhatnak, mivel a károsodás okát véglegesen nem lehet megszüntetni. Éppen ezért érdemes figyelmet fordítani a megfelelő terápiára, a visszerek helyes kezelésére még a fekély kialakulása előtt!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.