ÁNTSZ

Kezdődik a szezon - két héten belül virágba borul a parlagfű

Augusztus elején meleg, száraz idő várható, így a hónap közepére országszerte tüneteket okozhat a parlagfű virágpora. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus utolsó, illetve szeptember első hetében várható.

2013.08.02 09:09MTI
Fotó: MTI

Indul a parlagfűpollen-szezon, két héten belül az ország egész területén megkezdődik a virágzás - hívta fel a figyelmet az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken.

Az ÁNTSZ pénteki közleményében az áll, hogy az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint idén július elején jelentek meg először a csapdákban a parlagfű pollenszemei. A száraz, meleg júliusi időjárás következtében a hónap végére a parlagfűpollen koncentrációja szórványosan, egy-egy napon elérte a tüneteket okozó szintet is. Az időjárás-előrejelzés alapján augusztus elején hasonlóan meleg, száraz idő várható, így augusztus közepére országszerte tüneteket okozhat a parlagfű virágpora. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus utolsó, illetve szeptember első hetében várható - írta az ÁNTSZ.

A sok allergiás betegre tekintettel az ÁNTSZ a parlagfűszezonban kiemelt figyelmet fordít arra, hogy folyamatosan tájékoztassa a lakosságot az aktuális parlagfűhelyzetről. Ennek érdekében idén is naponta frissítik a honlapjukat (oki.antsz.hu) több város - köztük Budapest, Miskolc, Pécs, Zalaegerszeg, Szeged - aktuális pollenadataival. Augusztus elején pedig ismét elindítják a parlagfűpollen-riasztási rendszert is: szerdánként teljes országos parlagfűjelentést tesznek közzé. A tisztiorvos hivatalos Facebook-oldalán (www.facebook.com/tisztiorvos) az aktuális parlagfűhelyzetről szóló jelentéseiket is rendszeresen közzéteszik majd.

"A parlagfűpollen-szezon alakulásában az időjárás meghatározó" - írta az ÁNTSZ. Mint kifejtették: májusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, átmenetileg csökkentve a pollenterhelést. A pollenszórás az eső után viszont ismét felerősödik. A tartós szárazság magas hőmérséklettel együtt azonban a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet.

Mint írták, a tavalyi nyár az előző évinél is szárazabb és melegebb volt, ami az előző két évhez képest erősen csökkentette a parlagfűpollen-terhelést. Idén a május és a június is hidegebb és esősebb, a július azonban jelentősen szárazabb és melegebb volt, mint 2012-ben. A szezon most a tavalyinál kissé előrébb tart, de ha az idén is aszályos, meleg lesz a nyár hátralévő része, akkor az előző évhez hasonló, alacsonyabb pollenterhelés várható - fejtették ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.