A legtöbb tagja a Fidesznek van

Egy százalék körüli a párttagság aránya

Egy összesítésből kiderül: a nyolcmillió választó alig több mint egy százaléka tagja a parlamenti pártok valamelyikének.

2011.05.14 08:55MTI

A legtöbb, mintegy negyvenezer tagja a Fidesznek van, a kormánypárt tavalyi tagdíjbevétele 137 millió forint volt, háromszor annyi, mint a sorban második szocialistáké. Az MSZP kivételével minden parlamenti párt a taglétszám növekedéséről számolt be, a jobbikosok száma a 2009-es európai parlamenti választás óta a két és félszeresére nőtt, a két éve alakult LMP-nek hétszáz tagja van.
   
A Fidesz taglétszáma a párt tájékoztatása szerint 40.320, és nőtt a tavalyi évhez képest. Hogy mennyivel, a párt nem osztotta meg. Ez azt jelenti, hogy a kormánypártnak valamivel több tagja van, mint ahányan Cegléden vagy Baján laknak. A tagság átlagéletkora 49 év.
   
A párt alapszabálya szerint a tagdíj mértékét az országos választmány állapítja meg, éves mértéke 3600 forint, a nyugdíjasok 1200 forintot fizetnek, kedvezményt és mentesítést a helyi szervezet elnöksége adhat.
   
A tagdíjbevételekből 137 millió forintja származott tavaly a Fidesznek. A beszedett tagdíjak a helyi szervezeteket illetik meg. Tagdíj-kiegészítést kötelesek fizetni a kormánytagok, államtitkárok, az országgyűlési és európai parlamenti képviselők, megyei közgyűlési vezetők, polgármesterek, alpolgármesterek, a helyi önkormányzati képviselők és a külsős bizottsági tagok. A tagdíj-kiegészítés felhasználásáról a választmány határoz.
   
A KDNP nyilvántartása alapján a pártnak 15.500 tagja van, közülük 8100 aktív, azaz vesz részt a taggyűlések több mint felén. A párt tájékoztatása szerint az elmúlt évben havonta nagyjából száz új taggal gyarapodott.
   
A tagdíj havi 300 forint, ezt a helyi szervezeteknek fizetik és ott is marad. A KDNP az elmúlt évben 6 millió forintot szedett be tagdíjakból.
   
A két kormánypárt együttes tagsága feltehetően azonban nem éri el az 55 ezret, ugyanis mindketten engedélyezik a kettős tagságot. Arról, hogy tagjaik közül hányan élnek ezzel a lehetőséggel, a kormányerők nem számoltak be.
   

A szocialista pártban hozzávetőleg 33.200 tagot tartanak nyilván, nagyjából ennyien laknak Gyöngyösön vagy Pápán. Az MSZP tagsága egy év alatt több mint kétezer fővel csökkent. A tagság átlagéletkora 56 év - közölte a párt az MTI-vel.
   
Az alapszabály szerint a tagok jövedelmükkel arányban álló és méltányos tagdíjat fizetnek, amelynek mértéket a helyi szervezet és a párttag közötti megállapodás rögzíti. Az önálló jövedelemmel nem rendelkezők és azok, akiknek jövedelme a minimálbért nem haladja meg, 200 forintos alaptagdíjat fizetnek, amit a helyi szervezet csökkenthet. Az MSZP tavaly 46 millió forintot szedett be tagdíjakból.
   
A Jobbiknak 12.430 tagja van, ez hozzávetőleg Hajdúhadház vagy Kőszeg lakosságának felel meg. Szabó Gábor pártigazgató elmondta: adatbázisukból kiderül, hogy a tavalyi parlamenti választás óta több mint kétezren csatlakoztak hozzájuk. A párt számára a tagság létszámát tekintve is a 2009. júniusi európai parlamenti választás hozott áttörést: akkor 5200 tagjuk volt, számuk tehát alig két év alatt majdnem a két és félszeresére nőtt. Szabó Gábor szerint a Jobbik megerősödésének egyik kulcsa a szervezetépítés, a tagság bővítése volt, amelyről továbbra sem mondtak le, azonban alaposabb, üteme átgondoltabb lett.
   
A párttagok életkoráról nem vezetnek kimutatást; a pártigazgató tájékoztatása szerint a tagság nagy része 20 és 35 év közötti, amit az is magyaráz, hogy a Jobbik ifjúsági szervezetből nőtte ki magát.
   
A pártban a tagdíjak a helyi szervezeteket illetik. Ennek oka - mondta Szabó Gábor -, hogy költségvetési támogatás hiányában a pártközpont sokáig nem tudta segíteni a szervezetek működését, így azok a tagdíjbevételből gazdálkodhattak. E gyakorlaton azután sem változtattak, hogy a Jobbik parlamenti erőként tavaly 240 millió forint állami támogatást kapott. Ebből következően a pártban nincs központilag megállapított tagdíj, a helyi szervezetek dönthetnek arról, hogy jelképes vagy nagyobb összeget szednek, így a hozzájárulás öt vagy akár ezer forint is lehet havonta.
   
A Jobbik tavalyi tagdíjbevétele 9 millió forint volt, majdnem háromszor annyi, mint egy évvel korábban.
   
Az LMP-nek valamivel több mint hétszáz tagja van - mondta el Polákovics Balázs szervezetfejlesztő, tagadminisztrátor. Mellettük számításaik szerint több ezren segítik az LMP munkáját, akik azonban nem tagjai a pártnak.
   

A két éve alapított pártba nagyjából kétszázan az országgyűlési választások után léptek be. Igaz, az LMP a parlamentbe jutásakor néhány hónapos felvételi moratóriumot vezetett be, azok, akik akkor már hosszabb ideje részt vettek a párt munkájában, felvételt nyertek. Az elmúlt hónapokban átlagosan húszan, harmincan jelentkeztek.
   
A tagok átlagéletkoráról nincs pontos kimutatás, az nagyjából 35 év. Az LMP tagjainak valamivel több mint negyede nő.
   
A tagdíj havonta ezer forint, amely alól a területi szervezetek választmányai adhatnak felmentést. Tavaly ebből a forrásból 3,5 millió forintja származott a pártnak, de Polákovics Balázs elmondta, újabban havonta körülbelül egymillió forint folyik be a tagdíjakból, mert akik tehetik, többet fizetnek az előírtnál.
   
A tagdíjakkal a területi szervezetek gazdálkodnak, amelyek ezen felül kvóta alapján jutnak pénzhez a pártkasszából. A kvótát több összetevő, például a taglétszám, az országgyűlési választáson elért eredmény, az ott élők száma és Budapesttől való távolság alapján számítják ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.